Онлайн преподаването – новият избор на учителите

Последните статистики сочат, че започваме новата учебна година с 1000 учители дефицит. Тенденцията е броят на настоящите учители да се намали на половина в близките 10 години, заради предстоящото им пенсиониране. В тези анализи не участва процентът на учителите, които биха напуснали работата си и биха се пренасочили към друга професия. Колкото и да не ни се иска, тези данни пряко засягат бъдещето на българските ученици.

Все по-често срещани са слабите оценки, лошото поведение и проявите на агресия. Вероятно коренът се крие най-вече дълбоко в семейните отношения и в качеството на връзката между родител – дете. Това е проблем, с който учителите няма как да се справят и въпреки това последствията рефлектират върху тях. Като включим и проблеми като шума и нервното напрежение в работната среда, административните трудности, недобре написаните учебници, ниското заплащане, то този отлив от професията става лесно обясним.

Разбира се, не всички учители, които напускат училищната среда, имат възможност или желание да се преквалифицират. Повечето от тях търсят начини да изкарват прехраната си с частни уроци, което за тях е много по-удовлетворяващо от преподаването в клас. Не са малко и действащите учители, които намират частни ученици, за да добавят повече приходи към заплатата си.

Виж цялата статия на Uchi.bg.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *