AMD и Dell подкрепят научните изследвания по биоинформатика във Варшавския университет

AMD (NASDAQ: AMD) съобщи за иновационен проект в областта на хетерогенните изчислителни среди (HPC). Компанията осигурява над 1.5 petaFLOPS производителност с графични процесори AMD FirePro S9150 в Центъра за секвениране от следващо поколение (ЦССП) към Центъра за нови технологии във Варшавския университет. Компютърната мощ е в подкрепа на изследванията по биоинформатика свързани със секвенирането от следващо поколение (ССП). Тя е обхваната в клъстера ORION съставен от 150 Dell PowerEdge R730 сървъри с две AMD FirePro S9150 сървърни GPU за върхова производителност от 1.52 petaFLOPS изчисления с единична точност и 0.76 petaFLOPS с двойна точност. Енерго-ефективният клъстер дава възможност да се извършват бързи изчисления на данни за генома, приложими в различни геномни и биоинформатични изследвания с помощта на OpenCL приложения.

“Нашето сътрудничество с Dell и AMD за реализацията на този проект бе на отлично ниво, за да успеем да го завършим в толкова кратки срокове,“ каза д-р Кшищоф Гиналски, ръководител на Центъра за секвениране от следващо поколение и Лабораторията по биоинформатика и системна биология към Центъра за нови технологии във Варшавския университет. “Съвременната технология и възможностите за управление на сървърите Dell PowerEdge R730, заедно със сървърната графика AMD FirePro S9150 осигуриха изключително мощна база за изграждане на клъстера ORION и ни предложиха необходимите изчислителни средства за нашите изследвания. Големият обем памет (16GB) в графичните решения AMD FirePro S9150 позволиха да се пуснат усъвършенствани био-информатични изчисления на един GPU, без комуникация между GPU-тата, което доведе до много ефективна работа. Ние избрахме подхода с повече GPU, с две графични карти на сървър, за да получим ценово и енерго-ефективна конфигурация.”

ЦССП в Центъра за нови технологии въвна Варшавския университет е научно-изследователска организация за провеждане на проучвания по геномика и биоинформатика на най-високо ниво. Клъстерът ORION е проектиран и изграден за съхраняване и обработка на огромно количество данни генерирани от секвенаторите в Центъра. ЦССП провежда разнообразни проекти по геномика. Учени от цял свят използват този център, за да провеждат ССП експерименти (напр. геномика, метагеномика, транскриптомика, епигенетика), които им помагат да правят вълнуващи научни открития. Много от био-информатичните изследвания провеждани в ЦССП изискват голяма изчислителна мощност, която се осигурява от клъстера ORION.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *