След повече от 10 години опит в маркетинга и бранд мениджмънта в големи международни компании, Лъчезара Паскалева променя изцяло своята изява в живота и започва да се занимава с изкуство. В последните години ръководи дейността на центъра по изкуства към Fusion Academy като организатор на курсове, пленери и арт-тиймбилдинги, преподавател по изкуства и интериорен дизайнер. През 2015 г. създава и фондация Be Creative, която набира средства за осигуряване на целогодишни стипендии по изкуства и езици на деца с потенциали и мотивация. А през 2016 г. фондацията, Fusion Academy и Luxoft Bulgaria стартират проектa TechARTnology. Лъчезара разказа пред Uchi.bg какви са целите пред TechARTnology, защо дигиталните изкуства са важни за развитието на децата, както и какво според нея липсва в съвременната ни образователна система.
Въпрос: Бихте ли ни разказали повече за проекта TechARTnology?
Отговор: TechARTnology е съвместен проект между фондация Be Creative, Fusion Academy и нашия партньор Luxoft България – компания за разработване на IT решения. Чрез проекта се осигуряват стипендии за целогодишно обучение по Дигитални изкуства на деца с желание да се развиват в сферата на изкуствата и новите технологии. За първи път проектът стартира в началото на март месец 2016 г. и първите 10 стипендианти ще завършат първи етап на обучението си в края на юни. Направихме програмата интензивна, като в рамките на 4 месеца, децата ще усвоят материал, който се преподава за два срока. Идеята ни е през новата учебна 2016-2017 г. децата да продължат да надграждат темите, до които са се докоснали за кратко по време на интензивните занимания. Стипендиите, които отпуснахме, са за деца от семейства с ниски доходи, но с потенциали и мотивация.
Въпрос: Какво Ви мотивира да давате стипендии за обучението на талантливи деца от семейства с ниски доходи?
Отговор: Предложението да се дават стипендии на талантливи деца от семейства с ниски доходи дойде като естествено желание и решение от преподавателите във Fusion Academy. Целият екип на академията е съставен от професионалисти и педагози, които са приели за своя главна мисия преподаването и развитието на децата. Те непрекъснато търсят нови методи на преподаване, съставят свои програми и се стремят да извлекат най-доброто от децата, на които преподават. Но, от друга страна, разработването на подобни извънкласни занимания поглъща по много от всички ресурси – като допълнителна подготовка на педагозите, материали за работа в ателиетата, уютна и оборудвана база за занимания. Това оскъпява курсовете. Но ние вярваме, че всяко дете заслужава да развива своите потенциали и таланти. Затова създадохме фондация Be Creative, която се е посветила в отпускане на стипендии на деца, от семейства, които не могат да си позволят такива извънучилищни занимания. България е пълна с талантливи деца и нашето желание е да им дадем възможност да се развиват. Изключително щастливи сме, че партньорите ни от Luxoft споделят нашата мисия и към настоящия момент вече 10 деца са се потопили с света на Дигиталните изкуства.
Въпрос: Какви цели си поставя 4-месечното обучение?
Отговор: Фокусът е върху разгръщането на креативността и пространственото мислене у децата, както и придобиване на знания и умения, които ще са им изключително полезни за развитие в определена професионална област. По време на интензивния курс, децата ще се запознаят с основите на класическото и дигитално рисуване. Тези 4 месеца са само началото на тяхното обучение. Екипът на Luxoft България се ангажира дългосрочно да подкрепя подобна форма на занимания и през следващата учебна година ще продължим работа с децата. Както споменах, в момента стипендиантите се водят по програма за Дигитални изкуства, която е разработена специално за тях. Като част от обучението са включени и съвместни занимания на децата с практикуващи ИТ-специалисти от Luxoft България.
Въпрос: Защо дигиталните изкуства са важни за развитието на децата?
Отговор: Изкуствата като цяло са изключително полезни за децата. За да предизвикаме и задържим любопитството им, ние постоянно им предлагаме нови, различни и атрактивни начини за себеизразяване. Всички виждаме, че днешното поколение расте в дигитален свят, в който не само играта и забавлението, но и ученето е свързано с новите технологии. Децата ни имат нужда от динамиката, която им предлагат новите технологии. Познаването и работата с тях им дава изключително ценни знания и умения, които ще са им полезни за професии в сферата на Графичния дизайн, Илюстрацията и анимацията, Програмирането, Индустриалния дизайн, Интериорния дизайн, Ландшафт архитектурата, Текстилния дизайн и още много други. Дигиталното рисуване позволява бързо експериментиране, лесна промяна на образи, богата палитра от цветове, бързо и лесно усвояване на композицията. Така, дори и на възраст от 7-12 години, те могат да чертаят сгради, да изобразяват замъците от любимите си анимационни филми, да рисуват приказни светове, които за броени минути оживяват. Всичко това им дава още по-широк поглед към приложението на изкуството и развива по приятен и естествен начин тяхната креативност.
Въпрос: Какво липса в образованието ни в момента и какво според Вас трябва да се промени в образователната ни система?
Отговор: В масовото образование все още не се прилагат съвременни образователни стратегии и технологии, подходящи за новите поколения деца. Начинът, по който е организирана учебната система в повечето държавни училища, възпрепятства въвеждането на иновативни методи на обучение. Все още децата ни учат в стаи с остаряла техническа база, липсват лаборатории, качествена ИТ и аудио-визуална техника, спортните съоръжения са стари. Всичко това снижава желанието за учене и проявата на креативност. Отпаднаха и множество кръжоци и СИП-часове, които даваха на децата по-широк поглед и възможност за допълнително развитие в дисциплините, в които имат по-голям интерес. Не на последно място е липсата на мотивация в голяма част от колегите-преподаватели, както и нуждата да се обучат или преквалифицират.
Всичко това поражда множество проблеми, най-острите от които са липса на цялостно развитие на детето /когнитивно, емоционално, физически и социално/, слабо развитие на креативността, както и творческа изява на талантите и вродените заложби.
За Luxoft:
Luxoft е водещ доставчик на услуги в разработка на софтуер и иновативни IT решения в световен мащаб. Компанията предоставя услуги в проектирането, разработката, тестването и поддръжката на мащабни софтуерни решения и консултации в сферата на информационните технологии. Luxoft разработва своите решения и доставя услуги чрез 27 специализирани центъра по целия свят. Повече от 10,500 са служителите на компанията във всичките 31 офиса в 17 държави в Северна Америка, Западна и Източна Европа, Азия и Южна Африка. Централата на Luxoft се намира в Цуг, Швейцария. За допълнителна информация посетете www.luxoft.com.