Има някои основни грешки, които младите хора са склонни да допускат след завършването на своето средно образование.
Ако обмислят добре нещата и съумеят да се поучат от нечий чужд опит, това може да им спести много време, пари и напразни усилия.
- Висшето образование не е самоцел – не е важно какво и дали ще бъдете приети да учите, ако не сте наясно каква точно ви е работата в един университет. Понякога е много по-добре да поработите малко (година, две или повече, това е строга индивидуално) и да решите междувременно с какво искате да се занимавате професионално. В подобен случай ще сте много по-мотивирани и с ясно определени цели по време на своето обучение.
- План А, план Б – тръгвате с определена нагласа и желание да ви приемат в конкретна специалност, да, но това може и да не се случи. Резервен план не е да влезете каквото и да е за да се прехвърлите в друга специалност след първи курс. Ако държите да учите нещо определено, то тогава коя да е специалност не е добро решение. Много по-целесъобразно е да се подготвяте още една година за да попаднете на желаното място при следващо кандидатстване.
- Учене + работа – икономическата ситуация в България, много често ви принуждава да съчетавате ученето с работата. Важно е да се опитате да прецените правилно възможностите, защото бихте могли да саботирате една редовна форма на обучение чрез нашата работа. Някои университети са по-толерантни, докато други ще ви накарат да съжалявате, че не сте се спрели на задочна или дистанционна форма. Потърсете информация от правилници и познати в избраното учебно заведение. По този начин няма да има изненадващи връщания от преподаватели точно преди изпит, защото може да няма заверки, но този преподавател държи на над 50% посещаемост на лекции и упражнения.
- Совите и чучулигите – студените също са различни птици, едни са нощни, а други дневни. Има хора, които трудно ще се съсредоточат да учат за изпит денем, всичко в дневните шумове около тях ги разсейва. Подготвяйте се за изпитите спрямо това свое усещане и знание кога сте по-продуктивни.
- Точно преди изпит е важно да се наспите за да не го проспите случайно. Ако 12 часа преди препитването не сте поне на 80-90% подготвени, то това надали ще се промени в последните часове.
- Лотария Теория – винаги има шанс да знаете само един въпрос от даден конспект и точно той да ви се падне. Колко голяма е тази вероятност и искате ли да разчитате само на късмет в подобен случай? Най-сигурната сполука на един изпит е просто да учите за него, всичко друго е руска рулетка.
One thought on “6 разумни препоръки към бъдещите студенти”