Нужни ли са повече инвестиции в образованието

Деян Дянков

Изглежда, че Microsoft има по-ясна представа за приоритетите в нашето общество, отколкото политиците, които ни ръководят

Във вторник Жан-Филип Кортуа, президент на Microsoft International, говори пред български студенти в аулата на Софийския университет.

В речта му с изненада открих точно онези думи, които от години се надявам да чуя от трибуната на парламента или от устата на който и да е български политик – ключът към бъдещето е в ръцете на младите и най-доброто, което може да направим, е да инвестираме в тяхното образование.

Топ мениджърът на Microsoft трябваше да дойде от другия край на света, за да ни припомни нещо, което нашите предци прекрасно са знаели – единственият път към стабилна държава със силна икономика минава през качествено образование и добра професионална квалификация, които младите хора трябва да получат.

По времето на възрожденска България е било въпрос на чест и призвание за всеки богат българин да дари средства за изграждане на училище или университет.

Днес инвестициите в умни и образовани млади хора са последната грижа на модерния български „политик“. Защото тези млади хора не са електорат, който гласува днес, а утре, в нечий чужд мандат. И защото образованият човек не се поддава така лесно на манипулации.

Решението е колкото елементарно, толкова и ефективно – вместо в образование за младите, политиците, грубо казано, инвестират в кебапчета, които се раздават в съответните махали и водят до бързи и сигурни резултати. Резултати, на които се „радваме“ вече толкова години.

Тази отчайваща недалновидност и липса на държавническо мислене в родния елит влиза във все по-остър конфликт с тежката кризисна реалност.

В презентацията на Жан-Филип Кортуа имаше слайдове, над които си струва да се замислим. 23,4% от младите хора в страните от Европейския съюз са безработни. Едновременно с това има голямо несъответствие между търсенето и предлагането на пазара на труда – през следващите две години близо 700 000 работни места ще останат незаети, защото са в ИТ индустрията, за която част от младите нямат нужната квалификация.

Още една интересна прогноза, която изказа президентът на Microsoft International по време на срещата си със студентите – 90% от свободните работни позиции в Европа през следващите 5 години ще изискват някаква степен на компютърна грамотност или т.нар. digital skills.

Готови ли сме за това? Според мен – категорично не. Веднага следва въпросът „а какво правим, за да се подготвим за предизвикателствата на бъдещето?“

Позицията на Microsoft е ясна, и прозвуча още във встъпителните думи на Жан-Филип Кортуа: „Младите са най-важното, на което трябва да се обърне внимание“. Кога най-после ще чуем това от български политик?! И дали ако го чуем, ще бъде подкрепено с реални действия…

Президентът на Microsoft International връчи чек за 49200 USD на неправителствената организация FEBA Alumni, с който ще се реализира програма за обучение на 13000 деца от училища в селски и отдалечени райони в България. През последните 10 години Microsoft е инвестирала над 2 милиона щатски долара в българското образование чрез програмата си „Партньори в познанието“ и други съпътстващи инициативи.

Това е пътят, това е начинът нещата в България да се променят – с образовани и можещи млади хора, които да са готови за висококвалифицираната и добре платена работа в ИТ сферата. Кога най-после ще видим това послание като лайтмотив в програмата на някоя политическа партия и защо президентът на една частна компания има по-ясна визия за бъдещето от целия ни политически елит?

По всичко личи, че България с бързи стъпки се насочва към предсрочни избори. На тях отново ще се наложи да избираме между мутри, бивши (и настоящи) ченгета, изпечени мошеници и хора с очевидни психични проблеми. Къде българският Жан-Филип Кортуа, за да гласувам за него?

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *