Сега е моментът Европа да инвестира в дигиталното образование и в дигиталните технологии, заяви Мария Габриел на редовната среща на Асоциацията на европейските издатели на учебници /EEPG/ в София. В срещата участват 25 представители на издателства от 12 европейски държави, съобщиха от издателство “Просвета”.
За първи път в историята на технологичната революция Европа не бе водеща сила и изоставаше много от САЩ и Китай, но през последните пет години успяхме да скъсим дистанцията и дори да излезем напред с мерките за защита на личните данни и с авторското право. Уверена съм, че с новите правила за авторското право Европа отново ще даде пример на останалия свят. Надявам се с новата програма “Дигитална Европа” и с отпуснатите за нея 9 милиарда евро да се изравним с конкурентите, каза Мария Габриел.
По думите на главния редактор на издателската група “Просвета” Кина Андреева образователната реформа в българското образование е вече в заключителната си фаза. “Станахме свидетели на значителни положителни промени: пазарът на учебници се либерализира, конкуренцията между издателите гарантира високо качество на учебниците и българските ученици от първи до десети клас вече имат учебници по новите учебни програми, включително и електронни учебници”, коментира тя.
Особен интерес участници в срещата са проявили към предстоящия проект на МОН за облачна дигитална платформа за създаването на учебно съдържание от самите учители, който се планира да бъде финансиран с европейски средства.