Български студенти пребориха свои колеги от университети като „Кембридж”, „Оксфорд” и „Бъркли” и спечелиха бронзов медал за страната ни. Високото отличие е за разработка по синтетична биология, съобщава Нова Тв.
Борбата младежите да заминат за световното състезание по синтетична биология в Бостън започва преди 7 месеца. „В един от най-тежките ни моменти излязохме на улицата и буквално продавахме тениски на хората”, разказва Марио Марков.
Въпреки трудностите те заминават, а разработката на осемте студенти преборва 300 научни отбора от цял свят.
“Ние спечелихме състезанието с това, че успяхме да копираме способността на едно животно, наречено бавноходка, да оцелява в много драстични условия, като радиация, много ниски или високи температури. Пренесохме тези способности в нашата родна бактерия Лактобацилус Булгарикус”, разказа Илка Цветкова. Така те правят бактерията още по-издръжлива.
„Когато се произвежда кисело мляко, много от тези бактерии умират заради тежките условия, на които те са подложени. Ние направихме така, че тази бактерия да е много по-устойчива и да оцелява. Така фирмите нямат загуби и производителността е много по-голяма”, обясни Илка Цветкова.