post

Националният научен фонд на САЩ (NSF) обяви за отпускането на 5-годишен грант в размер на 15 млн. долара, който ще отиде за финансиране на проекта STAQ. Сред участниците в проекта са физици, инженери и специалисти по компютърни науки от водещи университети от страната – от Масачузетския технологичен институт до Калифорнийския университет в Бъркли.

САЩ са сериозно обезпокоени от изоставането на страната в областта на квантовите технологии и за да ускори създаването на работещ квантов компютър, правителството отделя 1,2 млрд. долара за 10 години за инициативи в областта. На този фон грантът за STAQ изглежда скромен, но изследователите подчертават, че искат да разработят практически квантов компютър.

Пред екипа стоят 4 основни задачи:

  1. 1. Създаване на квантов компютър с достатъчно количество кубити, за да се гарантира извършването на сложни изчисления.

2) Да се уверят, че взаимодействието на кубити позволява да се решават фундаментални физически задачи.

3) Да се интегрират устройство, софтуер и алгоритми.

4) Да се осигури равен принос на теоретици, експертиментатори и инженери.

Разработката на квантов компютър не е възможна без взаимодействие на специалисти от различни области, затова и проектът STAQ има нелоши шансове за успех.

Съвременните устройства, които се наричат квантови компютри, все още остават само доказателство за жизнеспособността на концепцията. Според специалистите, появата на първия наистина работещ квантов компютър ще бъде важен етап, който напълно ще промени модерните технологии. Проектът NSF ще работи именно над това – квантовата революция да стане реалност.

Междувременно зараждащата се индустрия на квантовата компютърна техника вече изпитва недостиг на специалисти. Това не е изненадващо, защото кандидатите трябва да имат блестящи познания в областта на физиката, програмирането и химията.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *