post

Много момчета и мъже, дори и в зрелите си години, обожават да събират екшън фигури от свои любими комикси и филми. И в това няма нищо лошо, дори напротив.

Но от какво е породена тази колекционерска страст?

Според експерти, колекцията на един мъж (а понякога и жена, защото те също нерядко си падат по такива фигурки) е неговата възможност да покаже специализирани знания, с които другите момчета не могат да се сравняват – освен ако не събират същите неща.

През 18-ти и 19-ти век например колекциите се превръщат в символ на статут. Ботанически и животински екземпляри, вкаменелости или миди, организирани във витрини, са се превърнали в основен продукт в богатите домове. Може би разликата с днешните времена не е твърде голяма в това отношение.

Сега психолозите имат няколко обяснения за желанието за колекциониране. Преобладаващата идея е, че хората събират неща, защото чувстват емоционална връзка.

Съвсем наскоро проучване, проведено от професор в Станфордското висше училище по бизнес, установи, че хората започват да колекционират, когато вече притежават два от един и същи вид предмети. Притежаването на такива неща предполага разточителство или екстравагантност. Но вместо да изхвърлят предмети, които харесват, хората оправдават притежанието им, като създават колекция.

Повечето колекционери са аматьори, които го правят за удоволствие. Професионалните колекционери го правят с цел печалба. Колекции от ценни антики, редки спиртни напитки и произведения на изкуството могат да се продават на търг с печалба, както всички ние сме виждали.

Филантропията също се преплита с колекционерството. Много лични колекции са дарени на музеи. Приходите от продажбата на ценни колекции могат да бъдат дарени на благотворителни организации например.

Ефектът на „даряването“ е друга причина хората да събират неща. Хората са склонни да смятат предметите за по-ценени, колкото повече притежават от тях.

По подобен начин ефектът на „зараза“ се отнася до колекционерите на стойност, вложени в предмети, които преди са били собственост на знаменитости или спортни герои. Колекционерите разглеждат обекта като внасящ част от същността на бившия му собственик.

 

Предимства на колекционирането

Колекционирането има странични ползи. На първо място вдъхновява ученето. Колекционерите искат да съберат възможно най-много знания за избраните от тях колекционерски предмети.

Стартирането на колекция осигурява облекчаване на стреса и релаксация. В същото време може да даде на колекционера тръпката от откриването, когато намери отдавна желан, рядък предмет.

Колекционирането внася ред в един често хаотичен свят. Някои психолози предполагат, че колекционирането осигурява усещане за контрол. Тези хора с проблеми с изоставянето в детството може да намерят утеха в организирането и управлението на колекция.

Колекционирането е различно от трупането на излишни вещи – много е важно да уточним това. Колекционерите имат контрол върху поведението си. Събирачите могат да страдат от психично заболяване като обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР), което им отнема контрола върху събирането и задържането на нещата.

Социалното взаимодействие е друга полза от стартирането на колекция. Колекционерът веднага става член на общност от хора, които харесват същите неща. Така че, независимо дали вашето нещо са комикси, филмови плакати, марки или монети, няма да сте сами с ентусиазма си. Особено ако сте почитатели на екшън фигури!

Да, хората са склонни да събират неща и въз основа на популярността на даден артикул. Това може да се засили чрез промоции в социалните мрежи и дългоочаквано сътрудничество с определени компании. Това включва най-новите издания на Baby Yoda, Animal Crossing и сезонни колекции от Build-a-Bear.

И въпреки че могат да бъдат високорискови инвестиции или странна колекция за другите хора, играчки като тези все още са наистина привлекателни за потребителите и те все още ги събират.

Да не говорим, че специално екшън героите от любимите ни комикси и филми възпитават качества като кураж, доблест и решителност, каквито всеки от нас трябва да притежава. Не е никак лошо да си ги припомняме с тези фигурки, нали?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *