Създадоха робот-пушач

Учени от Харвардския университет са създали необичаен робот-пушач. Хуманоидът може да пафка 10 цигари една след друга, но забележителното в разработката е това, че целият получен дим се насочва към специална област, върху която са разположени живи човешки клетки, което дава възможност по-подробно да се изучи въздействието на тютюневия дим върху човешките бели дробове. Самата разработка е наречена “бял дроб на чип”.

Роботът-пушач работи по следния начин – той сам си пали цигарата, след което специален микрореспиратор “вдишва” дима, имитирайки по този начин процесите на белодробното дишане. Интензивността, дълбочината и интервалите на “дръпването” може да се регулира.

По-нататък събраният дим чрез система от миниатюрни каналчета постъпва в камера, повърхността на която е покрита със слой живи клетки от белодробна тъкан. И най-интересното е, че клетките могат да се сменят за изучаване на влиянието на дима върху различни техни типове. Да кажем, влиянието на дима на здрави клетки и променени под въздействието на хронични заболявания. Когато димът попадне в камерата, десетки сензори предават различни параметри към централния компютър, където те могат да бъдат анализирани.

Трябва да отбележим, че този метод е скъп, но все пак е значително по-евтин от традиционните начини, където живите клетки просто се обдухват с дим или при експерименти със животни, които дишат предимно през носа. Впрочем, роботът може да пуши както обикновени цигари, така и електронни, влиянието на които все още не е достатъчно изучено.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *