Създадоха работещ прототип на фотонен процесор

Изследователи от университета Colorado Boulder в сътрудничество с Калифорнийския университет, Масачузетския технологичен институт и с поддръжката на DARPA, са направили съществен пробив с оптоелектрониката. Създаден е работещ образец на чип, съчетаващ в себе си типичните за днес електронни и оптични технологии на един кристал. Сърцето на процесора са двойка RISC-V ядра, а до тях е разположена 1 MB SRAM памет. За разлика от обикновените чипове обаче, в този процесорните ядра се свързват с паметта не по електрически, а чрез оптичен интерфейс. За тази технология е писано много, но едва сега е реализина “на силиций”.

Независимо от своята необичайност, прототипът е създаден по 45 nm технология CMOS SOI. Учените твърдят, че са постигнали плътност на предаваните данни до 300 Gbit/s на квадратен милиметър, при това размерите на самия кристал са 3 х 6 мм. Този показател превишава от 10 до 50 пъти възможностите на съвременните изцяло електронни процесори. Интересното е, че за увеличени на плътността могат да се използват различни “цветове”, тоест дължини на вълните в един оптичен канал. впрочем, тази възможност много отдавна беше предсказана от писатели-фантасти.

light-2

Засега опитният екземпляр не може да се нарече бърз. Според изследователите, самият процесор работи с 1/80 от възможната скорост за предаване на данни в оптичната част. Всеки от оптичните канали има пропускателна способност 2,5 Gbit/s – напълно съвременен показател.

Самият факт за създаването на работещ електронно-оптичен процесор говори, че съвременните технологии са достигнали такова ниво на развитие, когато създаването на подобни хибриди става физически възможно. Засега в прототипа са използвани само 850 оптични I/O компонента, но учените не възнамеряват да спират дотук. Според участниците в проекта, в бъдеще създаването на електронно-оптични системи ще реши проблема с “тесните места” при предаване на данни в изчислителните системи. Изследванията доведоха до създаването на две компании, едната от които – Ayar Labs, ще се специализира в разработката на икономично предаване на големи обеми данни.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *