Домакинствата играят все по-важна роля при навлизането на възобновяемите енергийни източници, а инсталациите в някои европейски страни като Германия и Великобритания вече надминават 1 милион. Освен екологичен, този процес има и силен социален аспект, а в някои страни вече се тества социалното подпомагане на граждани чрез изграждането на соларни панели в домовете им.
Това са някои от изводите от конференцията „Енергийни граждани в Европа – къде сме ние?“, която се проведе на 6 юни, в Дома на Европа, в София. Организатор на събитието е международната екологична организация „Грийнпийс“ – България, а сред участниците в него бяха представители на Българската соларна асоциация, Асоциация „Активни потребители“, Център за енергийни решения и др.
В рамките на конференцията беше представена концепцията за енергийните граждани – физически лица, нестопански организации, публични организации и малки предприятия, които са както потребители, така и производители на енергия. Концепцията за енергийните граждани е включена в новия пакет от мерки в областта на чистата енергия, представен от Европейската комисия миналия ноември. Тя вече се развива с бързи темпове в редица страни от Европа и други региони на планетата.
На този фон България изостава осезаемо, като сред основните проблеми са усложнените бюрократични процедури за свързване в електропреносната мрежа на соларни панели, инсталирани от домакинствата.
Използването на соларни панели и други възобновяеми енергийни източници от домакинствата има както екологичен, така и значим социален ефект, тъй като то води до значително понижаване на сметките за електроенергия. По време на конференцията Такис Григориу, представител на „Грийнпийс“ – Гърция разказа за опита на южната ни съседка, в която вече се тества предоставянето на соларни инсталации вместо социални помощи. Моделът е много по-устойчив от ежегодното предоставяне на финансови средства, защото с еднократна инвестиция решава енергийните проблеми на уязвимите групи в дългосрочен план. В добавка, дава се възможност на тези хора да възвърнат достойнството си и да не разчитат на финансови средства за отопление, например, от другаде.
В Гърция има близо 41 500 домове, снабдени със соларни системи, въпреки усложнената икономическа ситуация в страната в последните години. В България броят на тези домакинства е малко над 2000. В Германия и Великобритания броят на домакинствата, увеличили своята енергийна независимост по този начин надвишава 1 милион, въпреки че страните са в северозападната част на Европа, където имат и по-малък слънчев потенциал.
„Практиката в редица държави показва, че използването на соларни панели от домакинствата има ползи както за околната среда, така и за икономиката, и обществото като цяло. Това е ситуация, от която печелят всички и ние се надяваме българските институции да осъзнаят ползите от този модел за обществото и за планетата ни и да подкрепят неговото навлизане“ – посочва Меглена Антонова, част от екипа на „Грийнпийс“- България.