На този фон, в Европа имаше редица екстремни валежи и наводнения, както и райони със засушаване
Какъв беше изминалият ноември?
Ноември 2024 г. е вторият най-топъл месец от началото на метеорологичните наблюдения в световен мащаб, със средна глобална температура от 14,2 °C, или с 0,73 °C над средното за климатологичния период 1991 – 2020 г. За последните 17 месеца, това е шестнайстият месец, през който температурата е с повече от 1,5 °C по-висока от периода преди Индустриалната революция – праг, който не бива да се прекрачва според Парижкото споразумение за климата.
Периодът януари – ноември 2024 г. е с 0,14 °C по-топъл от същия през миналата година, която беше белязана от редица рекорди. Вече е на практика сигурно, че 2024 г. ще бъде най-топлата година в историята и първата, за която прагът от 1,5 °C е прекрачен (Фиг. 1). Средната температура за годината се очаква да бъде с 1,62 °C над прединдустриалните равнища, което надхвърля рекорда от 1,48 °C през 2023 г. Това сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S).
Саманта Бърджис, заместник-директор на „Коперник“, заяви:
„Това не означава, че Парижкото споразумение е нарушено, но означава, че амбициозните действия в областта на климата са по-спешни от всякога.“
Въпреки това вероятността за задържане на температурата под границата от 1,5 °C изглежда все по-непостижима. Емисиите на въглероден диоксид, които водят до затопляне на планетата, продължиха да се покачват и през 2024 г., въпреки поетия в края на 2023 г. глобален ангажимент за „преход извън изкопаемите горива“.
Къде беше най-топло през ноември?
Най-големи положителни температурни отклонения през ноември имаше над Източна Канада и централните и източните части на САЩ, както и над по-голямата част от Сибир (Фиг. 2). В отделни райони отклоненията от нормата надвишават 10 °C. Температурите бяха по-високи от обичайните също така над по-голямата част от Мексико, Северозападна Африка, Китай, Пакистан и Австралия. По-студено от нормалното беше в западната част на САЩ, в части от Северна Африка, в далекоизточна Русия и в по-голямата част от Антарктида.
Над Европа средната сухоземна температура за ноември е 5,14 °C, което е с 0,78 °C над средното за 1991 – 2020 г., като остава извън 10-те най-топли месеци ноември в Европа. Настоящият рекорд за месец ноември е от 2015 г., когато отклонението от нормалната температура е 1,74 °C. Средномесечните температури бяха по-високи от нормалното в Североизточна и Югозападна Европа и по-ниски на Балканския полуостров.
Суши и наводнения в различни части от света
Повече валежи от обичайното бяха наблюдавани в много райони на САЩ, над голяма част от Австралия и в големи региони на Южна Америка, през Централна Азия до северизточните райони на Китай. Тайфуни преминаха през западната част на Тихия океан, което доведе до обилни валежи и щети, особено във Филипините, където в рамките на месец имаше 6 тропически бури и тайфуни, което доведе до евакуацията на над 360 000 души и над 350 човешки жертви (Фиг. 3).
По-сухо от обичайното беше в югозападната част на САЩ, Мексико, Чили и Бразилия, Африканския рог, Централна Азия, Югоизточен Китай и Южна Африка. В няколко региона на Северна и Южна Америка се наблюдаваше суша.
През ноември 2024 г. в по-голямата част от Западна и Централна Европа валежите бяха по-малко от обичайното. Особено сухо беше над Италия и източното адриатическо крайбрежие.
Валежи над средните стойности преобладаваха в Западна Исландия, южната част на Обединеното кралство, северната част на Скандинавия, както и в източната част на Испания, в по-голямата част от Източна Европа, в точа число Южните Балкани. Бурите „Александрос“ и „Бора“ удариха Гърция съответно в средата и в края на месеца, като нанесоха значителни щети. Валежът на остров Родос към края на ноември достигна до 300 мм, което доведе до наводнения и 3 човешки жертви. В испанския регион Валенсия, където в края на октомври се наблюдаваха екстремни валежи и катастрофални наводнения, продължиха обилните валежи.
В Обединеното кралство забележителна беше бурята „Брент“, която донесе значителни валежи и наводнения между 22 и 25 ноември, и достигна в отделни райони на Южен Уелс и Югозападна Англия до 150 мм. Страната отбеляза най-валежния ден от 3 октомври, 2020 г. насам.
Средната температура на морската повърхност за ноември 2024 г. извън полярните и субполярните ширини беше 20,58 °C (Фиг. 4), което е втората най-висока стойност, регистрирана за месеца, и е само с 0,13°C по-ниска от рекордния ноември 2023 г. Вижда се, че през последните 2 години температурите на водата са значително по-високи от предишните години.
Освен на дългосрочната тенденция на повишение на температурите, в следствие на климатичните промени, различните глобални и локални рекорди от тази и миналата година дължим до голяма степен и на явлението Ел Ниньо над централната част на Тихия океан – периодично повишение на температурите на водите, с глобално влияние върху климата. През ноември в централните и източни екваториални райони на Тихия океан температурите бяха под средните, което показва преминаване към неутрални условия или Ла Ниня (студената фаза на Ел Ниньо).
Температурата на повърхността на океана остана необичайно висока в много региони по света – като в Мексиканския залив, Карибско море, Централното Средиземноморие, по-голямата част от Индийския океан и Източния Тих океан.
Затоплянето на водите буди тревога сред учените, тъй като температурата на водата е определяща за силата на тропическите циклони, изпарението и количество валежи на Земята, степента на поглъщане на част от емисиите на въглероден диоксид във океаните и степента на разтваряне на кислород. Необичайно високите температури на водите могат да бъдат и вредни за живота на местната флора и фауна като коралите.
С какво ще запомним изминалата есен?
Средната глобална температура за есента на Северното полукълбо на 2024 г. (септември – ноември) е втората най-висока в историята – с 0,75 °C над средното за 1991 – 2020 г. Това е с 0,13 °C по-хладно от рекорда, поставен през септември – ноември 2023 г. (отклонение от нормата от 0,88 °C).
Средната температура над Европа през есента на 2024 г. е третата най-висока, регистрирана за сезона (Фиг. 5), с 1,25 °C над средното и с 0,21 °C по-ниска от най-топлата европейска есен през 2020 г.
Европейската есен на 2024 г. се характеризира с преобладаващо количество валежи над средното в западните и централните региони на континента (Фиг. 6). Ще запомним сезона с бурята „Борис“ през септември, която доведе до наводнения в Централна и части от Източна Европа, както и с наводненията в Испания през октомври.
Обратното – в по-голямата част от Източна Европа, включително източните Балкани и Турция, безвалежното време през първите два месеца определи характера на сезона там като сух. И докато в някои региони на Южна и Източна Европа се наблюдават признаци на частично възстановяване, в много части на Европа условията на засушаване все още са заплаха, особено за селското стопанство, предупреждават от службата „Коперник“.
Каква беше есента в България?
Есента в България е с температури близки до обичайните, с топло начало и студен завършек. Валежите в страната бяха неравномерно разпределени. От една страна, за някои места и периоди паднаха повече валежи от обичайното. Най-интензивният валеж беше на 11 септември, когато вследствие на гръмотевична буря и проливен дъжд беше регистрирано наводнение в Белослав, обл. Варна, където падналото количество валеж за 3 часа надвишава два пъти месечната норма за района, по данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). В други райони в страната се наблюдава засушаване, което беше особено осезаемо през октомври, който беше един от най-сухите месеци от началото на века. То възпрепятства сеитбата на зимните житни култури и нормалното протичане на началните фази от вегетацията на засетите есенни култури.
През ноември 2024 г. температурите в България бяха по-ниски от обичайното, като това е най-студеният ноември от 2012 г. насам, по предварителна информация на НИМХ. Средните месечни температури в равнинната част от страната са между 3 и 8 °С, което е с 0-2,5 °С по-ниско от обичайното.
Най-високата измерена температура е 24,7 °С на 2 ноември в Пазарджик. Най-ниската минимална температура в станция в населено място e минус 9,3 °С на 8 ноември в Самоков, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 16,4 °С на връх Мусала на 24 ноември. В София най-високата измерена температура е 18,4 °С на 2 ноември, а най-ниската – минус 5,8 °С на 24 ноември.
Според НИМХ, до 28 ноември в по-голямата част от страната месечните суми на валежите са около климатичната норма. Но в голяма част от Централна България месечните суми на валежите са под нея, например в Павликени са били само 19% от нормалното за периода. Поради недостига на вода за потребление Плевен и Ловеч както и много от околните населени места, бяха и все още се намират във воден режим.
Въпреки, че тази есен беше с температури близки до нормата в България, през последните години продължава тенденцията на затопляне, включително и за всеки отделен сезон, макар и затоплянето в страната ни да е по-слабо през есента, отколкото през останалите сезони. Повечето научни изследвания показват, че преходните сезони (когато ги разглеждаме от гледна точка на периоди с определена температура или на фази на развитие на растенията) се изместват – в случая есента започва и приключва по-късно поради общото затопляне на климата.
Източник: Климатека
Автор: Николай Петков