Дупките по пътищата са опасни, а ремонтът им винаги е свързан с известни неудобства, като затваряне на пътища и влагане на значителни средства. Холандски учени обаче предлагат решение, което не само помага на пътищата да се поправят сами, но и обещава да зарежда електромобилите, които се движат по тях.
Университетът в Делфт има планове да тества саморегулиращ се асфалт, чийто проводящи стоманени влакна и бактерии ще са в състояние да оправят малките пукнатини, а същевременно и ще изпращат електричество до движещите се отгоре електромобили, които ще могат да се зареждат докато са спрели на кръстовище например.
Разбира се има много предизвикателства, които трябва да бъдат преодоляни, за да стане този фантастичен проект възможен, тъй като по принцип ремонтът изисква индукционна машина, която генерира достатъчно топлина, за да задейства процеса, електричеството ще трябва да се провежда чрез безжични системи за презареждане, а ръководителят на проекта Ерик Шланден смята, че подобен път би струвал около 25% повече от стандартните, дори и ако се използват отстъпки за оборудването.
Въпреки това подобна градска инфраструктура би спестила значителни бъдещи разходи, като се има предвид разпадането на асфалта и скъпите и времеемки ремонти. Шланген вярва, че новия подход би удвоил живота на пътищата и би намалил драстично разходите за поддръжка, а ако се създадат достатъчно възможности за зареждане на електромобилите на кръстовища, това би премахнало нуждата от специални станции за целта.
Всъщност не е ясно кога университетът ще започне тестовете, въпреки че има холандски експерименти с такъв тип асфалт още от 2010 година. Най-голямото предизвикателство е убеждаването на общините да участват, а автомобилните компании се притесняват от скъпия нов хардуер за зареждане. Едно обаче е ясно – това е нова визия за начина, по който пътищата може би ще изглеждат в недалечно бъдеще.