Много често се появяват заглавия от типа на: квантовите компютри ще излекуват болестите, като открият нови лекарства; те ще намерят решения на проблемите на света като бедност и неравенство; и други. Но те може и да не направят нищо такова. Наистина не е сигурно дори как ще изглежда квантовият компютър.
Сега, обаче, Националната научна фондация в САЩ планира да извади квантовите компютри от сферата на фантастиката и да ги пусне в лабораториите си. И е готова да плати огромна сума, за да го направи.
През август федералната агенция съобщи за проекта си Software-Tailored Architecture for Quantum co-design (STAQ) project. Физици, инженери, компютърни специалисти и други изследователи от „Дюк“ и шест други университета (включително Масачузетския технологичен институт и Калифорнийския университет) ще се съберат заедно, за да започнат 5-годишната мисия за 15 милиона долара.
За да се развият квантовите компютри, които ще бъдат действително полезни, учените трябва да разберат как да подобрят хардуера, който използват за изграждането на физическите устройства, и софтуера, който ги задвижва. Целта е да се създаде първият на практика квантов компютър в света, който да надминава най-добрите класически компютри там, появявали се някога.
Квантовите компютри се възползват от странната способност на субатомните частици да съществуват в повече от едно състояние едновременно. Поради начина, по който се държат най-малките частици, операциите могат да се извършват много по-бързо и да използват по-малко енергия от класическите компютри.
При класическите компютри един бит представлява единична информация, която може да съществува в две състояния – 1 или 0. Квантовото изчисление използва квантов бит или “кубит” вместо това. Това са квантови системи с две състояния. За разлика от обикновения бит, обаче, те могат да съхраняват много повече информация.