В много страни, включително и България се практикува преминаване от зимно към лятно часово време. Американски изследователи обаче привеждат редица доказателства, че тази практика не носи никакви ползи, нито в икономически, нито в социален план. Нещо повече, преходът към лятно време създава феномена „кибер-безделие“.
Оказва се, че преместването на стрелките с един час напред води до това, че времето за сън намалява с 40 минути. При служителите намалява вниманието и мотивацията за работа. Като следствие средно с 8,4 минути на час се увеличава времето за „не правене на нищо“ – проверка на пощата, безцелно сърфиране в Интернет и т.н., съобщава Christian Science Monitor.
По данни на изследователите, в първия понеделник след смяна на часовото време, търсещите машини засичат нарастване на количеството заявки с ключови думи „youtube“, „facebook“ и други такива несвързани с работата. В следващия понеделник ситуацията започва да се нормализира.
Разбира се, работодателите са недоволни от кибермързела, но специалистите съветват да проявят разбиране, поне за известно време.