До две три седмици ще бъде представен общ европейски механизъм за координация в случай на кибератака в Европейския съюз, съобщи пред журналисти във Варна еврокомисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел.
По думите на Габриел се наблюдава голямо увеличение на кибератаките – над 300 процента през 2016 година спрямо 2015 година, над 200 000 атаки всеки ден. “Гражданите очакват от нас като Европейски съюз не да им казваме какво правим, а да бъдем ясни – защитата на основните човешки права, свободата на изразяване не подлежат на въпрос, нито на съмнение. Това, което ние можем да предложим, е общ европейски механизъм за координация в случай на атака. Виждате, че това, което е атакувано, са наши обществени блага – системата за здравеопазване е един пример. Мой приоритет е да създадем законодателен пакет, в който ще създадем общ европейски механизъм за координация с централно звено в Брюксел, който да позволи в случай на такава атака да няма такива невероятни размери. Никой от нас не е застрахован, но трябва европейските граждани да знаят, че Съюзът разполага с такъв механизъм. Ще предложим засилен мандат на Европейската агенция по сигурност, която е ситуирана в Гърция”, коментира Мария Габриел.
Еврокомисарят подчерта, че е важно също да бъде създадена система за сертифициране на продуктите.
„Когато знаем, че само след няколко години ще имаме над 20 милиарда свързани продукта – от смартфоните до лаптопите, атаките няма да спрат. Трябва да имаме минимална система на доброволни начала, но която да позволява на потребителите да знаят – купувайки си един продукт, че той има сертифициращо удостоверение на ниво ЕС, че този продукт има своите изисквания за сигурност”, заяви Габриел.
По отношение на киберсигурността тя подчерта, че има законодателство, което трябва да се прилага.
„Аз съм част от хората, които не са за постоянно създаване на нови законодателни текстове. Имаме толкова много, по-скоро трябва да направим така, че то да работи. Когато говорим за тероризъм, за киберсигурност, имаме няколко елемента. Най-напред в Европейската комисия създадохме интернет форум за борба със съдържание, което съдържа тероризъм. То е пряко в координация с Европол. Имаме над 30 000 свалени съдържания онлайн, свързани с терористични нагласи или цели, защото е много важно то да бъде сваляно максимално бързо и най-силното въздействие е в първия един час. Имаме 92% успеваемост на сваляне на такова съдържание. Има още няколко други такива диалога с платформи със социалните партньори”, каза Мария Габриел. По думите ѝ в момента се прави анализ на това кои са добрите практики, така че те да продължат.
“От друга страна имаме първия законодателен документ – това е Директивата за цифровата сигурност на мрежите, която е първото законодателство, свързано с тази област. Важно е държавите от ЕС да приложат директивата навреме – май 2018 година”, посочи Мария Габриел.
Според нея всяка една държава от ЕС трябва да създаде звено за координация, свързано с борбата с киберсигурността.