45% от специалистите в ИКТ индустрията в България определят нивото на стрес в офиса като високо. Над 62% от запитаните биха предпочели да обядват навън в ресторант или парк, но само 17% имат тази възможност. Данните са от проучване за „идеалното работно място“, което има за цел да открие кои са тези мотиватори, които карат служителите в ИКТ индустрията да работят с желание, да развиват креативността си, да се чувстват спокойни на работното си място. Третото поред проучване от серията показва категорично, че офис средата и офис културата са важни компоненти за ефективната и ползотворна работа на мениджърите и служителите от участвалите в изследването компании. Голяма част от тях посочват, че настоящата им работна среда влияе добре върху продуктивността и креативността на служителите, но все пак 45% определят нивото на стрес в офиса като високо. В допълнение, всеки трети смята, че не са налице необходимите условия за намаляване на стреса, а едва десет биха нарекли нивото на стрес „ниско“.
Друг негативен фактор, който се наблюдава, е невъзможността на служителите да използват обедните си почивки – 45% от отговорилите посочват, че се е случвало да използват почивката си, за да работят. В случай, че намерят време, над 62% от запитаните биха предпочели да обядват навън с колеги в ресторант или парк, но едва 17% от тях имат възможност да се хранят в парк или градина.
Почти на 97% от запитаните им се случват да работят от вкъщи и всички те посочват нивата на стрес като по-ниски, работейки в тези условия. 62% от тях определят като по-успешна и организацията си на работа от вкъщи. За половината от тях няма разлика в изразходването на лични финанси, когато работят в офиса или от вкъщи, но за сметка на това определят продуктивността си (36%) и креативността си (31%) като категорично по-високи.
Личният контакт с колегите е важен за 94% от запитаните. Въпреки това само 5% от тях биха делили работното си място с друг колега – за 67% остава от изключителна важност да разполагат с работно място, което е само тяхно. Стаите за работни срещи и пространствата за провеждане на лични разговори също са необходими, но недокрай налични за специалистите от ИКТ индустрията. 77% от анкетираните провеждат срещите си в офиса, като на всеки десети му се е налагало да отмени среща, заради липса на свободно или по подходящо помещение.
Проучването, проведено по поръчка на Tishman International, се провежда за трета поредна година. В настоящата година фокусът падна върху това как изглежда „идеалното работно място“, според специалистите от ИКТ индустрията в България. То обхваща HR мениджъри и служители на водещи компании в сектора. „За нас няма съмнения, че продуктивността и мотивацията на служителите в една компания могат да бъдат повлияни от начина, по който е организирано тяхното работно пространство. За щастие наблюдаваме тенденции компаниите да обръщат все повече внимание на това как е устроено офис пространството им. Наблюдаваме обаче и друга промяна, която ни радва – 76% от запитаните са посочили като важна възможността да видят офиса и работната обстановка, преди да приемат предложение за работа, макар все още едва 62% да са имали възможност да го направят. Оформлението на офиса със сигурност е предпоставка за един служител да изпълнява добре задълженията си и именно тук идва ролята на добрия мениджър – от него зависи да зададе правилния тон за поддържането на ефективна двупосочна комуникация с екипа си. Тя насърчава креативността и доверието помежду им – фактори, който могат да се окажат от допълнителна полза за компанията. Този диалог се опитваме да инициираме и ние чрез проучванията, които организираме вече три години подред“, коментира Олга Стоичкова, търговски директор в бизнес парк Sofia Airport Center.