Патентните тролове измъкнали $29 млрд от компаниите през 2011 г.

Изследователи от Бостънския университет са изчислили колко са стрували на компаниите така натечените патентни тролове през 2011 г. Получената сума достига стресиращите $29 млрд – тя е платена по един или друг начин по 5842 жалби. За сравнение, през 2005 г са удовлетворени 1401 съдебни иска на обща стойност $6,6 млрд.

Отбелязва се, че най-често (в 59% от случаите) целта на патентните тролове са компании с годишен доход $1 млрд или по-малко. Трябва да отбележим и факта, че големите компании плащат по-значителни суми. Малките фирми губят по-малко в парично изражение, но размерите на исковете в процентно съотношение към доходите имат по-голям дял.

Според участника в проекта Майкъл Бесън, преподавател по право в Бостънския университет, със своите действия и финансови претенции патентните тролове оказват негативно влияние на прогреса и спъват иновациите. “Аз съм удивен доколко сериозно страдат малките компании”, – казва Бесън.

В качеството на пример за действията на патентните тролове можем да посочим иска, подаден от американската компания  IPAT срещу “Лаборатория Касперски” и редица други компании, сред които Symantec, Sophos, McAfee, F-Secure, CA, Trend Micro, Novell, Eset и Microsoft. IPA ги обвинява, че нарушават патент, в който се описват начини за ограничаване на стартирането на компютърни програми.

Американския съд обаче присъди в полза на антивирусните компании. Независимо от това, съдебните разправии продължиха три години и половина и струваха на компаниите 2,5 милиона долара.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *