Интересно изследване на учени от университета в Бристол хвърля светлина около формирането и натрупването на скъпоценните резерви злато в земните недра.
След множество опити и анализи на някои от най-старите скални образувания на Земята, екипът на професор Тим Елиът стига до извода, че запасите благороден метал са резултат от мащабен сблъсък на планетата с метеорити преди повече от 200 милиона години.
През този период разтопеното желязо потъва до центъра на Земята и формира нейното ядро. Там се натрупват и голяма част от благородните метали, като злато и платина, при това в такива количества, каквито могат да покрият повърхността на планетата със слой с дебелина 4 метра.
Досега тази теория пораждаше спорове сред научните среди, тъй като предполагаше липса на благородни метали в земната кора и мантията. В действителност обаче залежите на редки метали като злато, платина и осмий са много повече от очакваното и говорят за ново натрупване, дошло след формирането на ядрото.
Чрез измерване на изотопи на волфрама в скали от Гренландия на възраст 4 милиарда години, учените от Бристол доказват произхода на новите залежи и ги свързват със събитие, което наричат “терминална бомбардировка” – свръх мащабен душ от 20 милиарда милиарда тона астероиди, ударили Земята, а заедно с нея и Луната.
Разбира се, точното количество злато, дошло от Космоса, трудно би могло да се измери, тъй като е концентрирано в различни части на планетата и не е разпределено равномерно. За целта биха били нужни стотици изследвания и анализи на скални късове от всички кътчета на Земята.