Мистериозният облак
През последните години, клауд компютингът (изчисления в облака, облачни изчисления) е една от най-актуалните теми в IT сектора. Постоянното присъствие на концепцията сред новините на първа страница е неизбежно, след като водещи IT компании активно се борят за лидерство при предоставянето на облачни услуги или инфраструктура. Въпреки това, конкуренцията в стремежа към постигане на познаваемост на марките води до размиване на фактите около клауд компютинга. Много хора в България (а и по света) признават, че самата тема наистина е обвита в мъгла.
Настоящата статия има за цел да разграничи фактите от измислицата и митовете от реалността. В нея ще получите базова информация по редица въпроси, като например: Как облакът ще трансформира бизнеса ми? Разполагам ли с необходимия набор от умения? Колко е трудно внедряването на частен или хибриден облак? Колко е трудно да се поддържа и обезопаси облака? Какви разходи следва да имам предвид?
Как започна всичко
Представителите на ИТ индустрията имат навика да се фокусират върху нови модерни думички и да ги използват навсякъде. Думата „облак” не е изключение. За да разберем понятието клауд компютинг, нека започнем от неговата дефиниция.
Като отправна точка ще използваме определението на Националния институт за стандартизация и технологии на САЩ за клауд компютинг, публикувано на 7 октомври 2009 г.
„Клауд компютингът е модел, който позволява при належаща нужда удобен мрежови достъп до общ масив от гъвкави и подлежащи на конфигуриране изчислителни ресурси (например мрежи, сървъри, сториджи, приложения и услуги), които могат бързо да бъдат доставени и пуснати в употреба с минимални управленски усилия или активност на доставчика на услуги.”
Исторически погледнато, концепциите зад клауд компютинга могат да бъдат приписани на Джон Маккарти, който през 1961 г. казва: „Един ден компютингът може да бъде организиран като публична услуга, както е например телефонната система…. Компютърната услуга може да се превърне в основа на нова, изключително важна индустрия.”
През 2008 г. Ейми Шур изтъква възможността клауд компютингът да оформи отношенията между потребителите на ИТ услуги и тези, които ги продават. Госпожа Шур отбелязва, че компаниите преминават от собствени хардуерни и софтуерни активи към модел с употреба на гъвкави услуги и заявява, че предвидената промяна към клауд компютинг ще доведе до драматично разрастване на ИТ продуктите в някои области и до значително намаляване в други сфери.
Различните хора възприемат по различен начин понятията, свързани с облака. Затова нека да разгледаме пет основни мита за клауд компютинга и да отделим фактите от измислицата.
Мит 1: Публичният облак е най-икономичният начин да се сдобиеш с ИТ услуги
Основна характеристика на публичния облак е относително евтиният модел „плати при използване”. Компаниите могат да се възползват от дадена услуга веднага, срещу напълно приемлива такса, без да инвестират огромни суми в скъпа техника. Лесно е да се проумее защо доставеното от публичен облак се счита за по-евтино от услугите на вътрешните ИТ. Все пак, ако погледнем зад завесата, ще видим, че това не винаги е вярно.
За постоянно необходими ресурси компаниите могат да намалят разходите, като използват други облачни модели, като например споделени ресурси, осигурени чрез частен облак. В такъв случай частният облак е по-икономичен дори от модела „плати при използване” на публичния облак.
Ситуацията е аналогична на вземането на решение дали да се купи кола или да се наеме. За краткотрайна употреба вариантът да се вземе кола под наем е финансово удачен, тъй като плащаш само за това, което си „консумирал”. Все пак, ако ви се налага да пътувате с кола често и за дълъг период от време, тогава по-разумното финансово решение е да си закупите автомобил. Освен цената има и други важни въпроси, които трябва да се обмислят, като например производителност, сигурност, споразумения за нивото на обслужване и наличност.
Обмислете добре облачната си стратегия
Независимо дали използвате публични облачни услуги при изграждането на собствен частен облак или сте поели по пътя на хибридния облак, в основата на клауд компютинга е нуждата вашите специфични изисквания да бъдат част от добре развитата облачна стратегия. Това не е проста задача, тъй като вашата „облачна пътна карта” трябва да отговаря на всичките ви изисквания за производителност, сигурност, контрол и наличност.
Бет Шулц в статията си „Публичен облак или частен облак: а защо не и двете?” отбелязва, че днес много компании се насочват към частния облак, за да го интегрират в пределите на собствените си защитни системи. Бет съветва компаниите първо да оценят специфичните приложения и факторът сигурност, внимателно да обмислят всички съображения, и едва след това да решат кои са подходящите приложения за частен облак, както и кои приложения могат да бъдат директно пренасочени към публичния облак.
Добро начало по пътя към развитие на собствена стратегия и пътна карта е посещението на някои от специализираните семинари по темата клауд компютинг. Един от възможните варианти е посещението на семинара HP Cloud Discovery. Той е създаден, за да събере ключовите ИТ и бизнес ръководители на едно място по време на двудневен семинар.
HP Cloud Discovery разяснява клауд компютинга чрез използването на структурирани интерактивни дискусии за трансформацията на съществуващите приложения: определяне на подходящи нива на обслужване, планиране за управление на рисковете пред сигурността, както и претеглянето на икономическия модел на облака. По време на семинара експертите на HP разясняват възможностите, рисковете и бизнес последствията от внедряването на облака.