Нов документ разкрива скандални факти за политиката на поверителност на Facebook

Проблемите на Фейсбук се задълбочават с изтичането на вътрешен документ на ръководен кадър на социалната мрежа, в който се твърди, че тя е решена да се разраства за сметка на рисковете за нейните потребители, предаде Франс прес.

Автор на документа от 2016 г., който бе публикуван от интернет сайта Бъзфийд, е Андрю Бозуърт, смятан за близък до основателя и президента на Фейсбук.

“Тъжната действителност е, че ние вярваме толкова много в сближаването между хората, че всичко, което може да ни позволи да свържем повече хора и то възможно най-често, ни се струва де факто добро”, се казва в документа, цитиран от БТА. В него се припомня, че връзките позволяват също на потребителите да намерят сродна душа или да избегнат самоубийство, но авторът му си задава въпроси и за негативните последици от тези връзки.

“Възможно е това да коства човешки живот чрез излагане на хората на тормоз. Възможно е някой да умре в терористична атака, координирана чрез нашите средства”, се подчертава в текста.

Андрю Бозуърт е известен като яростен защитник на Фейсбук, непоклатим привърженик на социалните мрежи и интернет, припомня Франс прес.

В съобщение до френската агенция Бозуърт заяви, че днес вече не е съгласен с този текст и че не е бил съгласен с него дори преди две години, когато го е изготвял.

“Целта на този документ, както и на много други, които съм изготвял за вътрешно ползване, бе да се повдигнат въпроси, които според мен си заслужава да бъдат подложени на по-широки дискусии в компанията”, обяснява авторът на документа.

В отговор на въпроси на Франс прес Зукърбърг каза, че Бозуърт е талантлив лидер, който обаче понякога говори провокативно. Пример за това е и въпросният документ.

“Този документ е един от онези, с които възможно най-много хора във Фейсбук, в това число и аз, не сме съгласни”, казва Зукърбърг.”Никога не сме мислели, че целта оправдава средствата. Признаваме, че свързването на хората не е само по себе си достатъчно. Но имаме също така нужда да работим, за да сближим още повече хората”, подчертава основателят на Фейсбук.

Документът на Бозуърт показва, че ръководителите на Фейсбук са си давали сметка за рисковете, произтичащи от свързването със социалната мрежа и споделянето в нея на мнения и лични данни.

Изтичането на този документ става в момент, в който В САЩ и Великобритания се извършва проверка как данните на 50 милиона потребители на Фейсбук са били използвани от британската компания Кембридж Аналитика, работила за предизборната кампания на американския президент Доналд Тръмп през 2016 г.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *