На 4 юли се навършва една година от навлизането на междупланетната сонда Юнона (Juno) в орбитата на Юпитер. На 10-ти този месец апаратът ще извърши поредното сближаване с газовия гигант – част от мисията е изучаването на Голямото червено петно.
Както съобщава Националната аерокосмическа агенция на САЩ (NASA), за първи път в историята на човечеството ще може да се види Червеното петно в близък план. Това образувание съществува на планетата от над 350 години. Петното представлява най-големия атмосферен вихър в Слънчевата система – размерите му достигат 40-50 000 км в дължина и 13 000 км по широчина.
Скоростта на вятъра в петното надвишава 500 км в час. Интересното е обаче, че засега няма научно обяснение за червения цвят – изказват се предположения, че той може да е породен от съединения, включващи фосфор. Газът в петното се върти обратно на часовниковата стрелка с период на завъртане около шест земни денонощия.
В хода на предстоящото сближаване с Юпитер, сондата Юнона ще прелети на разстояние около 9000 км над гигантското петно. През това време ще работят всичките осем научни прибора на космическия апарат, включително камерата JunoCam. Впоследствие NASA ще публикува снимките от Червеното петно.
Ще добавим, че отначало научната програма на Юнона предполагаше 30 оборота около планетата, всеки от които отнема 14 земни дни. Но поради проблеми с клапанна система, решено е станцията да бъде оставена на първоначалната си 53-дневна орбита.