С помощта на камера с висока резолюция, космическата сонда Mars Reconnaissance Orbiter засне на повърхността на Марс пясъчна вихрушка с диаметър 30 метра и дължина 790 м. Снимката е направена на 16 февруари, когато космическият апарат е преминал над марсианската равнина Амазония.
Независимо от ниското атмосферно налягане, подобни явления се случват често на Марс. Публикуваната снимка е направена, когато Марс се е намирал в най-отдалечената от Слънцето точка. Както на Земята, и на Марс Слънцето е причина за възникване на ветрове. Даже когато Червената планета се намира най-далеч от светилото, праховите смерчове, наричани още „пясъчни дяволи“, редовно се носят над нейната повърхност.
Такива явления често се наблюдават и на Земята. За разлика от торнадото, смерчът се формира в ясно време, когато въздухът непосредствено над повърхността на планетата се нагрява от слънцето до определена температура. Нагретият въздух започва стремително да се издига през по-студените въздушни слоеве и така се получава силно завихряне, пише The Daily Mail.
Сондата Mars Reconnaissance Orbiter изучава Марс от 2006 г. За това време тя е събрала повече данни от всички останали орбитални и наземни апарати взети заедно.