Кои са основните митове за 3D принтирането?

3D принтирането е сравнително нова технология, но въпреки това не е застраховано от митове и спекулации. За него се разпространяват различни неверни твърдения. В следващата статия искаме да разкрием три от основните митове, с които трябва да сте запознати, и каква е истината за тях.

3D принтирането е по-скъпо от масовото производство

Когато става въпрос за производство в голям обем на един и същ продукт, се изисква специално оборудване, огромни ресурси и правилно управление на процеса. В такъв случай се използва инжекционно формоване. Що се отнася до малко-серийното производство обаче, 3D принтирането няма равно. То е не само най-подходящото, но и най-рентабилното. Единственото, за което трябва да платите, са материалите и машината. Понякога дори не се налага да разполагате със самото оборудване. Вместо това можете да поръчате на фирма, специализирана в триизмерните технологии, да изработи елементите за вас. Тук се откриват много възможности, тъй като на пазара фигурират няколко компании в тази област, като те предлагат различни оферти. Това ви позволява да подбирате повече.

Една от компаниите, които се отличават в услугите си за 3D принтиране, е 8-CELL. Те предоставят бърз и оптимален начин да тествате вашите идеи и да докажете на другите, че те са напълно възможни. Използват разнообразни техники на изпълнение и широка гама от материали, с които да изградят желаните детайли слой по слой. Това е чудесен начин да допълните стандартните методи на производство и да се откроите на пазара. От изпращането на вашето запитване, през обсъждането на проекта, до изпълнението на задачата и доставката на елементите, целият процес ще бъде съгласуван с вас и вашите цели.

Този вариант е идеален, ако сте малък бизнес, който има нужда да оптимизира разходите си, без непременно да закупува специализирани машини. С помощта на 3D печата лесно, бързо и сравнително евтино можете да промените продукта си и да намалите рисковете, свързани с производството.

3D отпечатаните елементи са с по-ниско качество

Има твърдения, че отпечатаните 3D продукти са по-крехки в сравнение с техните еквиваленти от традиционното производство. Истината е, че здравината и издръжливостта на 3D елементите зависят от няколко фактора. Това включва геометрията и дизайна, както и вложените материали и технология. Важно е да се отбележи, че при използването на най-разпространения метод, FDM, моделите имат едно слабо място – при оста Z, но това може да бъде поправено. За целта трябва да се оптимизира дизайнът и геометрията на модела.

Също така е необходимо да помислите над няколко неща. Първо, какво ще бъде предназначението на елемента, който смятате да произвеждате – естетично или функционално? Така ще можете да определите подходящ материал за отпечатването – например акрилонитрил бутадиен стирол (ABS) или термопластичен полиестер (PLA). И след това не забравяйте да предвидите дали частта ще бъде подлагана на натиск. Това ще окаже допълнително влияние на избора на материал.

Скоро всеки ще има 3D принтер у дома си

Немалко хора смятат, че в близкото бъдеще всяко семейство ще бъде собственик на портативен 3D принтер. Все пак вече използваме толкова технологии, които преди дори не сме подозирали, че можем да поберем в джоба си.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *