Кои са най-объркващите технологични термини за българите?

Облакът, стрийминг, интернет на нещата, оптично влакно и емоджи*. Това са петте най-бъркани технологични термина за българите, показва проучване на Samsung Европа. В проучването са участвали 10 хил. европейци от 18 държави, включително и България. Основната му цел е да разбере как се променя връзката на хората с технологиите.

“Нашето проучване показва, че терминологията, която се използва в съвременните технологии, може да се превърне в бариера за някои потребители. В глобален аспект Samsung взема мерки, за да се справи с този проблем, включително да опростим езика, който използваме и да осигурим на 400 000 младежи обучение по дигитални умения. Само за България през 2015 г. над 560 ученици, студенти и учители са минали през различни обучения за подобряване на дигиталните умения като част от нашите програми за корпоративна социална отговорност. Въпреки това вярваме, че проблемът с терминологията е сериозен за цялата индустрията, който може да попречи на технологичния прогрес, ако не се разреши”, коментира Марина Рачева, маркетинг мениджър на Samsung България.

 Според изследването 67% от българите се преструват, че знаят какво означава даден технологичен термин. Все повече българи се интересуват от новите технологии, но често не са достатъчно запознати с тях.

Общо 61% от българите споделят, че използват технологиите много повече спрямо преди две години. 16% казват, че не могат да живеят без т.нар. дигитална революция. 28% споделят, че объркващата терминология им пречи да използват пълноценно дадено устройство. Общо 59% притежават поне едно устройство, което е по-висок клас и с повече възможности отколкото е необходимо. Само 13.2% от анкетираните българи чувстват, че изостават от най-новите технологии.

Проучването показва, че българите обичат да използват емоджита. Едва 5% от анкетираните казват, че не са добре запознати с тях. Въпреки това най-използваните приложения сред българските потребители не са чатовете. Анкетата поставя на първо място приложенията за превод от един език на друг, които са посочени от 72% от участниците. На второ място са приложенията за карти и навигация – 69.4%. След това се нареждат приложенията за прогноза за времето и камерата на телефона – всяко с по 67.7%.

*Облакът е съхранение на файлове и данни на отдалечени сървъри, които са достъпни отвсякъде.
Стриймингът пък е слушане на музика или гледане на видео по интернет без съдържанието да се запазва на устройството на потребителя.
Интернетът на нещата е обобщаващо понятие за всички сензори, умни устройства, черна и бяла техника, които са свързани в мрежа и могат да комуникират помежду си.
Оптичното влакно всъщност е стъклена или пластмасова нишка, по която се предава информация чрез светлинен лъч.
Емоджи са усмивките и останалите изображения, които хората си изпращат в текстови съобщения. Известни са още като “смайлита” и “емотикони”. С развитието им през годините, те се превърнаха в доста по-детайлни рисунки и анимации и затова стават популярни като “емоджи”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *