Изкуствен интелект написа продължение на “Хари Потър”, но за щастие на писателкатаДж. К. Роулинг, експериментът никак не е успешен, съобщи в. “Дейли мейл”.
Когато излязла последната книга от поредицата през 2007 г., нейният фен Макс Дойч от Сан Франциско “обучил” компютър с изкуствен интелект да напише нови приключения на момчето-магьосник, като го тренирал с първите четири тома.
“Творбата” на компютъра обаче се оказала съвсем безсмислена. Тя нямала не само сносен сюжет и структура, но и звучала повече като безсмислици, казани от пияница, отколкото като свързан разказ. Граматиката на компютъра обаче е съвсем приемлива. Това все пак е стъпка напред в тези програми.
Пред опитите компютрите да бъдат научени да пишат и да общуват като хора, все още има много предизвикателства. Структурата на човешкия език често е с нюанси, които рязко могат да сменят смисъла на изречение.
По подобни програми работят много екипи. Google разработва софтуер, който анализира лингвистичната структура на езика с надеждата компютрите да се научат да се справят с двусмислието.
Изкуствен интелект вече е писал поеми, и дори сценария за късометражния научно-фантастичен филм Sunspring, който успява да прикове вниманието с изречения като “Той стои сред звездите и седи на пода”, но диалогът му е на границата между любопитното и безсмислицата.
Асошиейтед прес обяви, че ще използва автоматизиран софтуер, за да отразява второстепенни бейзболни мачове, като използваната програма може да анализира данни от игрите, да извлича най-важното и да формулира добре построени дописки.
Компютри се използват и за финансови новини.