Земята пак остана с една Луна: малкият спътник 2024 PT5 се отдалечи, но ще се върне

На 25 ноември 2024 г. малкият астероид 2024 PT5 се отдалечи от Земята, прекратявайки статута си на временно условна втора Луна. С диаметър около 11 метра, този небесен обект бе привлечен от гравитацията на нашата планета на 29 септември 2024 г. и остана в орбитата ѝ за по-малко от два месеца.

Според изследванията, 2024 PT5 може да е фрагмент от самата Луна. Това предположение се основава на бързото му въртене (по-малко от час), което е характерно за обекти, образувани след силни сблъсъци. Учените смятат, че астероиди от типа Арджуна, към който принадлежи 2024 PT5, вероятно са резултат от метеоритни удари върху лунната повърхност.

За да бъде определен като „мини-Луна“, астероидът трябва да се приближи до Земята на разстояние до 4,5 млн. км, като поддържа постоянна скорост от около 3540 км/ч. През септември 2024 г. 2024 PT5 изпълни тези условия и бе временно задържан в орбитата на Земята за точно 56,6 дни. Според NASA обаче, 2024 PT5 не може да се счита за истински спътник, дори и временен. Астероидът не е бил напълно „захванат“ от гравитацията на Земята, а само е преминал близо до нея.

Астероидът ще се приближи отново до Земята на 9 януари 2025 г., като ще бъде наблюдаван от радарната система Goldstone Solar System Radar в Калифорния. След този кратък сблъсък с околоземното пространство, 2024 PT5 ще се отдалечи за около 30 години.
Наблюдението на обекти като 2024 PT5 е част от усилията за планетарна отбрана и изследване на произхода на малките небесни тела. Ако астероидът наистина е фрагмент от Луната, това откритие би могло да хвърли светлина върху историята на сблъсъците в Слънчевата система и да разкрие нови детайли за геологията на нашия естествен спътник.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *