Европейският съюз планира само да контролира оборота на най-популярните виртуални валути, но не и да регулира този пазар. Към момента е прекалено трудно с помощта на въвеждане на правила и законодателни мерки да се избегнат специфични рискове, например прането на пари.
“Лесно може да се сгреши, когато се опитваш да регулираш – може да направите това прекалено рано или да закъснеете. От гледна точка на Европейската комисия, ние повече предпочитаме мониторинга, – заяви един от финансовите ръководители на ЕК Оливие Сал по време на обсъждане на виртуалните валути в Европейския парламент.
Той обяви, че в Европейската комисия се разглеждат варианти за предотвратяване на такива дейности, като прането на пари, но няма да се бърза с регулирането на финансовите продукти, свързани с виртуалните валути. Към момента в света има около 600 криптовалути, доминираща обаче е Bitcoin. На тази валута се падат около 90% от този сегмент, който се оценява на $7 милиарда. За сравнение, ежедневният оборот на световните валутни пазари достига 5 трилиона долара.
Виртуалните валути се търгуват в интернет и те не са прикрепени към централните банки. След краха на борсата за обмен на Bitcoin Mt. Gox възникна въпросът за защита на правата на потребителите в този до голяма степен саморегулиращ се експериментален сегмент. Освен това, след атентатите в Париж през ноември 2015 г, политиците искат да се убедят, че виртуалните валути не се използват за финансиране на тероризъм.