Инициативата на четири европейски страни да потърсят бързо решение за данъчното облагане на интернет гигантите бе приветствано днес на неофициалната среща на министрите на финансите на ЕС в Талин. Това заяви естонският финансов министър Томас Тонисте, цитиран от ДПА.
Мнозинството от 28-те страни членки са подкрепили идеята да се потърси краткосрочно решение, както бе предложено от Франция, Германия, Испания и Италия, посочи Тонисте, чиято страна е ротационен председател на ЕС. Всички членки на общността са изразили интерес да се пристъпи към единна позиция по въпроса. Предложението предвижда данъчната основа да бъде променена от печалба към оборот за дигиталните компании, които често работят в целия свят и минават през “вратичките” в данъчната система.
Според настоящите международни данъчни правила правото на данъчно облагане възниква от факта, че компанията има физическо присъствие в някоя страна. Повечето дигитални компании обаче имат слабо или никакво присъствие в повечето страни, в които работят, което им позволява до голяма степен да не бъдат облагани с данъци. Държавите, подкрепящи инициативата, призоваха Европейската комисия да проучи приложимото европейско законодателство и да предложи ефикасни решения.
Онлайн гигантите са изправени пред нарастващ натиск в Европа заради плащаните от тях ниски данъци, но страните често се затрудняват да увеличат налозите поради съществуващите регламенти, ограничаващи облагането до страните, където те присъстват физически. Сегашната законова рамка облагодетелства цифровите компании спрямо останалите и лишават държавите от ценни постъпления, се казва в документ на естонското председателство на ЕС, който беше подготвен за неформалната среща на финансовите министри в Талин.
В писмото си от четири страници Естония призова страните членки да постигнат обща позиция до заседанието на министрите на финансите от ЕС през декември, която после ще бъде предоставена на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), за се постигне по-глобално решение.
На срещата Франция и Германия направиха ново предложение за облагането с данъци на интернет гигантите, така че те да имат “справедлив принос” към държавните финанси в страната, откъдето получават приходи.
Предложението за ново данъчно облагане на Gafa – акроним за четирите най-големи интернет гиганта Google, Apple, Facebook и Amazon – беше представено на срещата на министрите на финансите в Талин.