Космическият телескоп “Джеймс Уеб” (JWST) направи първи снимки на най-близкия ни планетарен съсед – Марс. Изображенията са заснети на 5 септември от инфрачервена камера (NIRCam) на телескопа и могат да разкрият повече подробности за атмосферата там.
Снимките показват област в източното полукълбо на планетата, наречена басейна Хелас, в две различни дължини на вълната на светлината. На тяхна база учените могат да изследват всички видове явления на марсианската повърхност, включително прахови бури, метеорологични модели и промени в сезона.
Новите изображения също могат да се използват да се научи за състава на атмосферата на Марс. Те показват как планетата абсорбира въглероден диоксид при няколко различни дължини на вълната и също така показва наличието на въглероден оксид и вода.
„Марс е толкова ярък, че предизвикателството е как да го видим“ – обяснява водещият изследовател Джулиано Лиуци от Лабораторията за планетарни системи на NASA. За да попречат на ярката инфрачервена светлина от планетата да заслепи инструментите на JWST, учените са използвали много кратки експозиции, за да я наблюдават.