Замисляли ли сте се, какво се случва с обитателите на домове за деца в неравностойно положение, които навършат 18 години? За тях пълнолетието не идва с купони и веселие, а с тежката присъда, че трябва да напуснат дома, в който живеят. Замисляли ли сте се, къде отиват след това, с какво се занимават? Много от тях не успяват да си намерят работа, някои тръгват по лош път. Животът се променя изведнъж, а възможностите са наистина малко.
За да помогне на младежите, поставени в това положение Фондация “Подарете книга” организира този месец в София професионални курсове за деца от различни домове в страната. 40 деца от домовете във Враца, Якоруда, Доганово, Варна и Берковица бяха в столицата от 7 до 12 септември. Всяка сутрин те имаха професионални курсове, следобяд – курсове по български език и писане на CV, а вечерите за тях бяха организирани интересни мотивционни срещи с доброволци.
“Идеята е по-скоро да ги ориентираме отколкото да ги научим в тази седмица, а след това да продължим да ги подкрепяме” – споделя Благовеста Пугьова, основател на “Подарете книга”. Инициативата, която се нарича “Училище за работа”, се осъществява за втора поредна година, с подкрепата на голям брой доброволци, както и фирми, които даряват средства за осъществяването му.
“Тъй като събитието се случва за втора поредна година, имаме много успешни истории, които да разкажем. Повечето от децата, които напуснаха дома си намериха работа или учат в университет. Най-важното е, че доброволците, с които се запознаха, им помагаха независимо къде и какво се случваше с тях” – добавя Благовеста.
Информационните технологии бяха един от акцентите през второто издание на проявата. ИТ браншът отдавна изпитва глад за квалифицирани кадри и всякакви възможни решения са добре дошли. Високите заплати в технологичния сектор, разпознаваемостта на българските фирми и фриленсъри на международния пазар, както и бързият ръст в сегмента, дават оптимизъм, че в тази сфера младежите от домовете могат не само да намерят някаква работа, а да постигнат успешна кариера и в бъдеще – да печелят сериозни пари по честен начин.
На практика навлизането в ИТ сектора би позволило на тези деца да се превърнат от “част от проблема”, в “част от решението”, да станат пример за останалите обитатели на домове за сираци и дори – да спомогнат за влизането в българската икономика на свежи инвестиции от чужбина, доколкото в този сегмент има много поръчки отвън.
Самото обучение беше фокусирано върху основните познания в сферата на уеб разработката, дизайна, както и създаването на уебсайтове с платформата WordPress. Причината за този избор е, че за краткото време от пет дни навлизането в по-сериозни езици за програмиране и други специфични сфери би било прекалено амбициозна задача.
На ИТ обучение се записаха 10 от децата и накрая на курса, всички те можеха сами да създават пълноценни уебсайтове на WordPress, да обработват изображения и други полезни умения. За успеха на курса може да се съди и по това, че вскеи ден, в края на обучението никой от младежите нямаше желание да си тръгва, а искаше да продължи да се занимава с уеб проектите си. В момента от “Подарете книга” търсят варианти да продължат обучението на някои от младежите в технологичната сфера.