Едва ли има човек, запален по технологиите, който да не е чувал изрази като софтуер с отворен код, свободен софтуер или английския open source. Не всички обаче знаят какво значи това. Затова в настоящата статия на Pixelmedia.bg решихме да въведем малко ред в понятията и да разкажем за едно от най-широко разпространените течения в софтуерната разработка.
Какво представлява?
Софтуерът с отворен код най-общо включва всички програми, които се разпространяват с достъпен изходен код и най-често се предлагат под лиценз, който позволява тяхната промяна, продажба и използването им за различни други цели.
Какво е свободен софтуер?
Често софтуерът с отворен код се бърка с т. нар. „свободен софтуер“. Въпреки че двете са свързани, те са различни понятия. Свободният софтуер е движение, което води началото си от осемдесетте години на миналия век, когато е създадена Фондация Свободен Софтуер (Free Software Foundation) от популярния ИТ активист Ричард Столман. Тя има за цел да популяризира свободното разпространение на софтуер, а по ред причини той най-често е с отворен код.
Какви програми работят с отворен код?
Днес под такъв код се предлагат огромен брой програми в най-разнообразни области. Достатъчно е да споменем само един от най-популярните браузъри Firefox, най-широко разпространения уеб сървър Apache и платформата за уеб сайтове WordPress, на която днес функционират около една четвърт от сайтовете по света. Може би най-популярния open source софтуер обаче си остава операционната система Linux в множеството й версии.
За какво се използва?
Днес все повече крайни потребители, както и компании от всички сегменти се възползват от предимствата на технологиите с отворен код. Този тип решения най-често са много по-надеждни и сигурни, и се предлагат при много по-достъпни цени. Сред тях има решения за виртуализация, разнообразни офис приложения, изграждане на сървъри, както и различни други решения, способни да обезпечат изцяло фирмената информационна инфраструктура на една малка, средна или голяма компания.
Кой създава такива решения?
Особеното при open source проектите е, че обикновено те се разработват от общности, включващи десетки или стотици програмисти, разпръснати в различни точки на света и най-често комуникиращи онлайн. Не липсват разбира се и корпорации, които залагат на отворения код и създават собствени такива решения.