Венцислав Христов, Мениджър в НР България: В Облака плащате само за тези ресурси, които реално използвате

 

Кои са ключовите предимства от използването на облачни услуги за нуждите на бизнеса?

Има достатъчно подробни дефиниции за облачните системи и услуги, но аз ще си позволя да дам едно съвсем простичко обяснение какво е това Cloud – всичко, което искате и очаквате от едно ИТ решение. Да бъде гъвкаво, да бъде лесно достъпно – независимо къде се намирате, да имате достъп до това, което ви трябва, да разполагате с нужните ви информация и приложения. И съответно да плащате само това, което сте използвали.

Скорост, гъвкавост, икономичност, достъпност. Това са четирите ключови предимства на Облака.

При облачните услуги всичко става много по-бързо. Може да ускорите бизнес процесите, като внедрявате нови услуги и технологии за значително по-кратко време.

Облачните системи са гъвкави, те посрещат растящите нужди на компаниите, без да се налага да бъдат прекроявани и без да се инвестира в допълнително оборудване и нова инфраструктура.

Преминаването към облачна инфраструктура е прагматично и икономически обосновано решение – в Облака плащате само за тези ресурси, които реално потребявате.

Облачните системи са достъпни отвсякъде и по всяко време за оторизираните служители на компаниите. Тази достъпност е особено важна за модерния бизнес, който става все по-мобилен.

Обяснете накратко разликата между частен, публичен и хибриден облак

Ако в рамките на една организация изградим инфраструктура, която изпълнява критериите за cloud computing, и предоставяме услуги на служителите, без да напускаме границите на компанията, тогава говорим за частен облак.

При публичния облак изградената инфраструктура се намира извън пределите на компанията и е достъпна за множество потребители (а не само за служители на компанията).

Има и трети тип облак, наречен хибриден, който навлиза с голяма сила при ентърпрайз решенията. При него всички бизнес критични дейности се поддържат от добре развит частен облак, а останалите услуги се предоставят от публичен облак. В този случай чрез публичния облак допълвате функционалности, които би ви струвало скъпо (или пък просто няма смисъл) да поддържате със собствена инфраструктура в частния облак.

Има ли някакъв лимит (независимо горен или долен) относно броя на служителите и мащабите на бизнеса, който ограничава въвеждането на облачни услуги?

Не, няма такъв лимит. Облачните услуги могат да бъдат полезни за всеки бизнес. Мащабите и спецификата на конкретния бизнес се отразяват в типа облачна инфраструктура, която е най-подходяща за неговите нужди.

Обикновено по-големите компании се насочват към частен облак или хибридни решения, в които той е сериозно застъпен.

За нуждите на малкия бизнес в редица случаи публичният облак може да се окаже напълно достатъчен.

Какви са първоначалните инвестиции за преминаване към облачни системи и колко бързо може да се реализира това за различните типове предприятия?

Този конкретен въпрос има различен (но също толкова конкретен) отговор за отделните компании и техните нужди.

По принцип, облачните услуги са по-бързи за внедряване и изискват много по-малки първоначални инвестиции, отколкото традиционната тромава ИТ инфраструктура.

За да откриете най-подходящото решение за вашия бизнес и да получите конкретни отговори за колко време може да преминете към облачни услуги и колко ще ви струва това, най-добре е да се обърнете към специалистите по изграждане на такива системи. Точно с такава цел са създадени семинарите HP Cloud Discovery Workshop.

HP Cloud Discovery Workshop помага на бизнеса и публичния сектор да разработят интелигентни стратегии и оптимални възможности за използване на Облака. Семинарът съдържа редица модули, които покриват голям спектър от теми, включително внедряване на бизнес модели, сигурност и идентифициране на точните услуги за Облака. Тези работни семинари се водят от доказани професионалисти, които споделят опита на HP в глобалното „облачно” внедряване.

Как ще отговорите на опасенията, че облачните системи крият потенциални заплахи за корпоративната сигурност? Кой тип облак е най-сигурен за нуждите на бизнеса?

Облачните решения не са по-уязвими от традиционната инфраструктура, даже напротив. Управлението на облачните услуги от професионалисти крие далеч по-малко рискове за корпоративната сигурност от традиционния модел на разпръсната ИТ инфраструктура, до която много често имат администраторски права за достъп и хора, непритежаващи нужната квалификация за това.

Като цяло, най-висока степен на сигурност предлагат частните облачни решения. От друга страна хибридните решения също предлагат много високо ниво на сигурност, при тях най-чувствителната информация е концентрирана в частен облак, затворен в рамките на компанията, а дейността му се улеснява и подпомага от услуги, прехвърлени към публичния облак.

Удачно ли е преминаването към облачни системи по време на икономическа криза?

Точно по време на икономическа криза изпъква едно от най-големите предимства на облачните системи – тяхната гъвкавост.

Нестабилната, силно променящата се икономическа среда изисква от бизнеса да разполага с инфраструктура, която може бързо и лесно да бъде „прекроявана”, за да не изостава от тези промени. Това е по силите единствено на облачните системи. Те най-добре следват днешната динамика на пазара.

Когато бизнесът е в застой и поръчките намаляват, вие по един естествен начин редуцирате ИТ разходите си, тъй като в Облака плащате само тези ресурси, които реално потребявате. И обратното – когато бизнесът е във възход, облачните системи най-бързо и лесно могат да обслужат нарастващата нужда от допълнителни ИТ ресурси.

Какво отличава конвергираните услуги на HP от конкурентните предложения за преминаване на бизнеса в облака?

HP CloudSystem е най-пълната интегрирана система за създаване, управление и услуги на потребление в частна, обществена и хибридна „облачна” среда.

Ние предоставяме на бизнеса всички ресурси, от които той се нуждае, за да премине към облачни услуги и да работи успешно с тях.

HP разполага с пълното портфолио от хардуер, софтуер и знания, за да изгради Облачна инфраструктура.

Защо българският бизнес изостава с въвеждането на облачни услуги? Има ли някакви специфични ограничения (технологични, законови или финансови), които възпрепятстват преминаването към облачни системи у нас?

Няма ограничения, които да възпрепятстват преминаването към облачни системи у нас. Ако българският бизнес изостава с въвеждането на облачни услуги, то е главно поради две причини.

Първо, заради консервативното мислене на някои мениджъри и тяхната прекалена предпазливост към внедряване на нови решения (изострена от настоящата икономическа криза).

Втората причина е липсата на достатъчно систематизирана информация по темата в голяма част от компаниите у нас.

Именно това е една от нашите мисии в HP – да помогнем на бизнеса и публичния сектор да разработят стратегия и да осъзнаят възможности при използване на Облака със семинарите HP Cloud Discovery Workshop. По време на тези семинари всеки ще има възможност да получи необходимата му информация и съвет как най-добре да се възползва от предимствата на облачните услуги за нуждите на конкретния бизнес.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *