post

 

В четири български училища започна изучаването на природни науки, чрез технологии, като изкуствен интелект, машинно обучение, 3D моделиране и компютърни симулации. Всеки ученик в избрани паралелки на учебните заведения разполага с персонален лаптоп Chromebook.

 

Инициативата е по програма на технологичния гигант Intel. В нея вече се включиха Природоматематическа гимназия “Проф. Емануил Иванов”, гр. Кюстендил, Езикова гимназия “Проф. д-р Асен Златаров”, гр. Хасково, Математическа гимназия “Акад. К. Попов”, гр. Пловдив и 138-мо училище „Проф. Васил Златарски”, гр. София. Обучението на ученици започна през септември.

 

“Екипите от четирите училища са готови да променят начина, по който технологията се използва в училище. Четиридесет учителя преминаха интензивна шест месечна подготовка за работа с образователните материали, технологията и софтуера“ – коментира Маргарита Боргоджийска, координатор на проекта в Център за творческо обучение.

 

Четиридесет учители по всички природни науки, информационни технологии и математика са преминали шестмесечен курс за обучение и вече обучават своите ученици по най-съвременна методика и учебна програма. Учебната програма Skills for Innovation (умения за иновации) е на компанията Intel и целта е учебното съдържание да бъде свободно достъпно до всички български училища, на български и английски език. В България програмата се реализира в партньорство между Intel и независимата организация Център за творческо обучение, които осигуряват част от финансирането за училищата.

 

Вече е договорена и втора фаза на проекта, в която броят на училищата ще се увеличи поне до 20.

 

Някои от училищата са използвали и национални програми за създаване на нова STEM среда, за да изпълнят изискванията за подготовка на учители, устройства и учебна среда. Всеки учител и всеки ученик разполага с модерен лаптоп с последно поколение процесор, чувствителен на докосване дисплей и активна писалка. С тези устройства се изучават технологии, като изкуствен интелект, машинно обучение, 3D моделиране, създаване на компютърни симулации. Цялото обучение е проектно и проблемно базирано, както в най-съвременните образователни системи. Учениците в училищата работят по модела 1:1 с лаптоп за всеки ученик още от 15 септември.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *