Безпилотните автомобили ще взимат решения от морална гледна точка

Развитието на технологиите за автономно управление предизвика множество въпроси, включително сложния за автономните системи проблем за потенциален избор на решение по отношение на живота и смъртта. Трябва ли самоуправляващите се системи на автомобилите да защитават живота на своите собственици с цената на всичко, или ще трябва да пожертват собственика, за да спасят от гибел голяма група хора.

Макар конкретен отговор на този въпрос да няма, изследователи от Германия считат, че моралът може да изиграе определена роля в това, как робомобилите ще вземат решения. Фактите говорят, че човешкият морал прекалено много зависи от контекста на случващото се, за да може да се моделира точно, а това означава, че той не може ефективно да се интегрира в алгоритъма за самостоятелно управление. Учени от института за когнитивни науки към Оснабрюкския университет в Германия допускат, че на практика това не е така.

На участниците в изследването е предложено да управляват кола във виртуална реалност по градските улици в мъглива нощ. При тези виртуални пътешествия са симулирани аварийни ситуации, когато не е възможно да се избегнат стълкновения с неодушевени предмети, животни или хора. Последвалите решения са моделирани и превърнати в правила, създаващи модел на “ценност на живота” за всеки човек, животно или неодушевен обект, който може да бъде въвлечен в пътен инцидент.

“Сега, когато ние знаем как да внедряваме човешките етични решения в машините, ние като общество все още оставаме с двойна дилема, – казва професор Питър Кениг, автор на статията в списание Frontiers in Behavioral Neuroscience. – Преди всичко ние трябва да решим дали моралните ценности трябва да бъдат включени в ръководните принципи за поведение на колите, а след това, трябва ли автомобилите да действат по същия начин, както хората?”

Авторите на изследването предупреждават, че автономните автомобили са само началото, тъй като роботите и другите системи за изкуствен интелект стават все по-разпространени. Намираме се в началото на нова епоха, когато трябва да се създадат ясни правила, в противен случай машините ще започнат да вземат решения без нас.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *