YouTube обяви, че всеки регистриран потребител вече ще може да лицензира собственото си съдържание под Creative Commons или да използва свободно части от чужди видео файлове.
Публичните договори за споделяне на авторско съдържание са сред най-популярните лицензи в Интернет и се ползват както от блогъри, така и от различни портали за снимки, музика или текстово съдържание. Creative Commons позволява няколко разновидности за лицензиране, но всички трябва да поддържат признание и обратен линк към оригиналния автор.
YouTube работи с няколко организации, сред които C-SPAN, Al Jazeera и Voice of America, за създаване на първоначална библиотека от CC видео в мрежата (към момента тя наброява над 10,000 файла). Всеки потребител може да се възползва от тях през вградения видео редактор на сайта, като опициите за редактиране включват изрязване на кадри, ротиране, контраст и осветяване на картината, промяна на цветовата гама.
Creative Commons няма да измести досегашния стандартен лиценз на YouTube, като вместо това на потребителя ще се дава избор при качване на видео. Ако то съдържа чужди кадри, под него ще бъдат обозначени източниците заедно с обратни връзки към тях.
YouTube не е първата социална мрежа, възползвала се от свободния лиценз на CC. Досега списъка се оглавяваше от популярната платформа за споделяне на снимки Flickr.com (собственост на Yahoo), както и конкурентната Picasa Web (на Google). Освен тях Creative Commons се използва и в музикални портали като Jamendo и Beatpick, организации като Wikimedia.org и Ethipedia.net, журнали като InTech Open и DGMag и други.