Webit Congress се мести в Турция

От 2012 г. Турция ще бъде новия дом на Webit Congress. Три поредни години международният форум се провеждаше в София, като през 2011 година събитието привлече над 5300 инвеститори, интернет професионалисти и топ световни експерти от 45 държави.

„България винаги ще остане родината на Webit” каза основателят на събитието и автор на книгата „Властта на хората – новият маркетинг“ Пламен Русев.

„Голяма роля в избора на нова локация изигра изключително проактивната комуникация и политика на турското правителство в лицето на агенцията за инвестиции и кабинета на министър председателя“, добави Русев.

С тяхна подкрепа и с подкрепата на световния бизнес – Qualcomm, PayPal, eBay, Yandex, Ericsson, Google и десетки регионални компании Webit Congress през 2012 г. ще се проведе в сърцето на Истанбул на изложбена и конферентна площ от над 8000 кв.м.

Преместването на събитието в Турция означава пропуснати възможности за инвестиции в технологии и работни места в дигиталната индустрия в България.

Редица бизнес лидери, сред които и Том Баумън – вицепрезидент на BBC Worldwide наричаха „Webit – най-добрата реклама на България като инвестиционна дестинация“.

Събитието години наред бе притегателна сила за представители на най-иновативните компании в света, за журналисти от международни медии, блогъри и едни от най-големите и активни инвестиционни фондове да посетят София. Webit Congress бе и най-големия образователен форум на теми дигитален маркетинг и е-бизнес, предприемачество, гейминг, е-търговия, мобилни технологии и дигитален криейтив.

„Ние няма да напуснем страната напълно. е-Академия продължава своята цялостна образователна програма за дигиталната индустрия, в която едни от най-добрите и опитни български експерти предават своя опит и знания на младите хора и бизнеса“, каза Пламен Русев. „Нашата мисия е още в самото начало. Вярвам, че международната организация Webit Ambassadors в партньорство с местните представители на бизнеса и правителството може да помогне в изграждането на стратегия и политика за развитието на индустрията. През 2012 ще организираме един локален Webit само за България, концентриран върху българската дигитална индустрия и предприемачество. Разбира се отново ще поканим изключителни лектори и професионалисти от света, но ще обърнем специално внимание и на българските специалисти и локалния опит, знания и иновации“, завърши Русев.

За разлика от повечето индустрии в криза, през 2011 г. дигиталната бележи значителен ръст от над 20% в световен мащаб, като подобни са стойностите и за България. През 2011 г. индустрията в Европа представлява над 40 милиарда лева, като за България тази цифра е под 25 милиона, но тенденциите са показателни за значимостта, потенциала и възможностите, които генерира.

Не на последно място е фактът, че индустрията привлича младите и будни мозъци и представлява особено привлекателна сфера за кариерно развитие. В този смисъл държавата би следвало да изведе развитието и като приоритет и да разработи стратегия за следващите години.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *