Акаунтите на няколко българи в Twitter бяха сложени под забрана вчера, а туитовете им – скрити, съобщи BBC. Причината – те са били сметнати за дело на руски ботове поради факта, че руснаците също използват кирилицата.
В своя реч преди време пред Комисия в Сената на САЩ по повод разследване на екстремистко съдържание и руска дезинформация онлайн, главният съветник на Twitter, Шон Еджит, разясни защо подобно нещо може да се случи. През октомври 2017 г. той обясни, че инструментите на Twitter „не се опитват да разграничат „добрата“ от „лошата“ автоматизация”, когато търсят свързани с Русия акаунти. „Те разчитат на обективни, измерими сигнали, като например времето на публикуване и данните за класифициране на дадено действие като автоматизирано“, уточнява той.
Какъв акаунт в Twitter може да се квалифицира като свързан с Русия? Създаден в Русия, регистриран чрез руски оператор или с руски имейл адрес, името на потребителя да съдържа букви на кирилица, туитовете често да са написани на руски, да има влизане в Twitter през руски IP адрес дори и само веднъж. „Смятахме, че един акаунт би бил свързана с Русия, ако има дори само един от тези критерии“, коментира Шон Еджит.
Така че ако името съдържа кирилица или туитът е на руски, алгоритмите на Twitter с голяма вероятност могат да „решат“, че акаунтът е автоматизиран. От BBC отбелязват обаче, че досега не е засичан подобен случай с акаунти от Украйна или Беларус, които също използват кирилица.
Според коментара на Twitter компанията разглежда този проблем и ще предприеме всички необходими стъпки за разрешаването му, като същевременно продължава да предприема действия за налагане условията на социалната мрежа за борба със зловредни мрежи за спам и автоматизация.
Twitter влезе по подобен повод в новините през февруари т.г., когато се опитваше да наложи органичения на автоматизирани акаунти в социалната мрежа, даващи известност на определени туитове. Тогава потребителите се оказаха с блокирани акаунти, докато не потвърдиха чрез техните телефонни номера, че са реални хора.