На 15 януари 2025 г., в 10:11 часа местно време, първият български спътник „Балкан-1“ успешно бе изстрелян от базата „Ванденберг“ в Санта Барбара, Калифорния. Събитието бе наблюдавано онлайн в Планетариума на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ във Варна. Спътникът, разработен от компанията „ЕндуроСат“, бе изведен в орбита с ракетата „Фалкон 9“ на „Спейс Екс“.
„Балкан-1“ е предназначен да събира научни данни и да предоставя информация за програмата „Коперник“ на Европейския съюз. Спътникът има за цел да наблюдава морските басейни и кораби, да оказва помощ при бедствия, да създава карти на Земята, да извършва мониторинг на крайбрежните зони и на стратегическа инфраструктура, както и да допринася за сигурността. На борда му се намира мултиспектрален сензор, който може да наблюдава Земята и водните басейни в няколко спектрални ленти, като извлича информация за съдържанието на различни химикали и елементи във водата и почвата, следи тяхното качество и анализира нивото на различни замърсители и съдържанието на микропластмаса.
Това е първият изцяло български спътник с научна функция и с цел сигурност. До момента компанията „ЕндуроСат“ е изстреляла десетки други спътници, но те са били с комерсиални цели. „Балкан-1“ е наносателит с тегло 32 кг, а сензорът му има резолюция, чийто пиксел отговаря на 1,5 метра земна площ. Спътникът обикаля на 500 километра над Земята и е проектиран да функционира поне пет години, след което ще бъде свален и унищожен, за да не създава космически отпадък.
Компанията планира да създаде констелация от 120 сателита „Балкан“, които да осигурят по-широко наблюдение на Земята. Това е поредно изстрелване с „Фалкон 9“ от Калифорния, което осъществява „ЕндуроСат“, тъй като ракетата се използва многократно. На тази мисия има още 135 спътника, които се отделят от ракетата, когато тя достигне орбита. В Планетариума на ВВМУ е подредена изложба, показваща данни от други спътници на „ЕндуроСат“, включваща снимки от ледовете на Антарктика, от Сахара и Бахамите.