Sony Xperia Z – бойният флагман

Автор: Виолин Такев

Камерафон, смартфон, таблетофон… Ако първите два „термина“ определяха перспективите на мобилните телефони в предишните години, последният ясно показва тенденциите поне за тази година. А какво е таблетофон? Много ясно, нещо средно между смартфон и таблет, тоест по-голямо от първото, но по-малко от второто.

Всъщност, 5-инчови таблети и смартфони имаше и преди – първата лястовица беше таблетът Dell Streake, a след това набралият достатъчна популярност смартфон Samsung Galaxy Note. Това обаче бяха единични устройства, докато през 2013 г очакваме истински бум точно на таблетофони – с диагонал на дисплея 5-6 инча, че и повече.

На изложението CES 2013 в Лас Вегас доста производители, и известни, и не толкова,  показаха 6 инчови смартфони. Sony обаче извади тежката артилерия – Xperia Z, който е само с 5-инчов екран, но в останалото… Да караме по ред.

Кратки характеристики на Sony Xperia Z:

– Мрежи: GSM/GPRS/EDGE, 3G, HSPA+, LTE

– Дисплей: 5 инча, TFT, Full HD (1920×1080 точки), плътност на пикселите 440 ppi

– Процесор: 4-ядрен Qualcomm APQ8064 (ARMv7 Krait), честота 1,5 GHz

– GPU: Adreno 320

– RAM: 2 GB

– Флаш памет: 16 GB, microSD слот

– Камера: 13 Мп със светкавица, 2 Мп фронтална

– Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC

– GPS/ГЛОНАСС

– Операционна система: Google Android 4.1

– Батерия: 2330 mAh

– Размери: 139 х 71 х 7,9 мм,  тегло – 146 гр

Комплект

В кутията на Sony Xperia Z oсвен самия апарат ще намерите зарядно с USB кабел и слушалки, както и кратка инструкция. Никакви екстри, ако не смятаме няколкото допълнителни гумички за слушалките.

Дизайн

Sony спазва традицията от последните години – много стилен дизайн на корпуса при малка дебелина. Но по-важното – Xperia Z е абсолютно прахонепроницаем и влагонепромокаем. Телефонът е сертифициран по стандартите IP55/57, което означава, че той издържа под вода (не морска) на дълбочина до 1 метър в продължение на 30 минути. И което е важно – независимо от размерите си Xperia Z удобно лежи в ръката и съвсем не се хлъзга, така че по-трудно можете да го изпуснете.

Корпусът на модела е покрит от всички страни със стъкло – не е Gorilla glass, но е също толкова издръжливо. Ръбовете на устройството са пластмасови. Отляво на екрана са разположени слотът за microSD картата и micro USB портът, отдясно – слотът за SIM картата, отгоре – буксата за слушалки. Всичките те се закриват с херметизиращи капачета, предпазващи портовете от прах и вода.

На корпуса има още два отвора – отдолу за микрофона, който е по-широк от обикновено, и за  говорителя, който се намира в долния десен ъгъл, но отстрани. Така този отвор не се закрива когато поставите смартфона на равна повърхност и звукът излиза безпрепятствено.

В Xperia Z се използва micro SIM карта, затова ако вашата не е такава, отидете при мобилния оператор да я смени. Картата се поставя в специален държач, който на пръв поглед изглежда паянтов. Той е направен от тънка пластмаса, но заедно със SIM картата е стабилен и е предназначен само за по-лесното изваждане на картата от апарата.

Хардуерните бутони по корпуса са само два. Първият е за включване/изключване на смартфона и малко не се връзва с останалия дизайн. Но той е метален и много стабилен, като създава усещането, че няма да откаже в следващите 30 години. Вторият бутон тип „люлка“ е предназначен основно за усилване и намаляване на звука, макар да има и други функции. Двата бутона са разположени отдясно и по средата на корпуса, което при тези размери на дисплея много улеснява използването им.

Xperia Z ще се предлага с три цвята на корпуса – черен, бял и виолетов. Така се случи, че първото ми запознанство със смартфона стана късно вечерта на 40W лампа. Понеже корпусът на моя модел е черен, а тапите на портовете се сливат с корпуса, трябваше да прибягна за по-бързо до инструкцията, за да видя кое къде е.

Дисплей

Като изключим защитения корпус, дисплеят на Xperia Z е може би най-главният коз на устройството. Той е 5-инчов, с тясна рамка отстрани и поддържа висока резолюция 1920 х 1080 точки при плътност 440 пиксела на инч. Не знам дали има смисъл от подобна резолюция в смартфон, която е колкото на съвременен компютърен монитор. Но ако в Retina дисплея на iPhone все пак се забелязват пикселите, в Xperia Z те наистина не се виждат с просто око.

Изображението на екрана е ярко и контрастно, а цветовете наситени. За това спомага и технологията Mobile Bravia Engine, която тук е представена във втората си подобрена версия. Яркостта на дисплея може да се регулира ръчно и автоматично. В автоматичния вариант, за максималната възможна яркост значение има положението на плъзгача за ръчно регулиране. По този начин се ограничава максималната яркост в силно осветена обстановка.

Като недостатък на екрана мога да отбележа  по-малкия обзорен ъгъл, който честно казано не ме притеснява особено. Освен това, заради стъкления корпус на ярка слънчева светлина не могат да се избягнат отблясъците. А самият дисплей е покрит със специален слой, силно намаляващ оставянето на пръстови отпечатъци.

Камера

Основната камера е другият силен коз на Xperia Z. Тя използва сензор Exmor RS сензор, а резолюцията й е колкото на масов компактен фотоапарат – 13 мегапиксела и е снабдена със също толкова функции. По подразбиране е включен „супер автоматичен режим“ –  в него максималната резолюция на камерата е 12 Мп (3920 х2940 точки), но при съотношение на страните на изображението 4:3. В този случай от потребителя се иска само да насочи обектива и да натисне бутона за снимане – режимът се справя добре с всички останали настройки.

Максималната резолюция 13 Мп (4128 х 3096 точки) при съотношение на страните 16:9 се постига в Нормален режим. В този режим може да се настрои и светлочувствителността на камерата. Тук си казва думата сензорът  Exmor RS – при снимане в условия на недостатъчно осветление и без светкавица фотографиите стават съвсем прилични.

От останалите функции мога да отбележа възможността за серийни снимки със скорост 10 кадъра в секунда и функцията за панорамни снимки. Като цяло камерата е много качествена,  автоматичното фокусиране много бързо, а макро режимът заслужава всякакви похвали. Тук трябва да отбележа другата функция на двойния бутон върху корпуса на смартфона. В режим на камера той се използва за управление на цифровото увеличение. Напълно безполезна функция, тъй като е добре известно, че при цифрово увеличение качеството на изображението се влошава.

Фронталната камера за видеоразговори е с резолюция 2 Мп (Full HD, 1920 х 1080). И двете камери поддържат технологията HDR при снимане и възможност за запис на Full HD видео във формат 1080p (съотношение на страните 16:9). Поддържа се също така едновременно снимане на видео и правене на снимки.

Звук

Качественият звук е едно от нещата, които Sony умее да прави. Слушалките в комплекта на Xperia Z са качествени и отлично възпроизвеждат както високите, така и ниските честоти. В комплекта компанията предлага и няколко допълнителни гумички за тях.

Звукът на вградения говорител също е качествен, макар и да не може да се очаква кой знае какъв бас от него. Звукът в слушалките обаче не е прекалено силен – това явно е политика не само на Sony, а и на останалите водещи компании. И правилно – хората са склонни да прекаляват със силната музика, а това според изследванията не е никак полезно за слуха.

Стандартният аудиоплейър на смартфона по традиция се нарича Walkman. Той има много настройки и главното – 5-точков еквалайзер, плюс 10 предварително зададени настройки.  Освен това, в плейъра присъства функцията ClearAudio+, която според мен върши много по-добра работа от еквалайзера. Като цяло  Walkman плейърът е стилен и с него е приятно да се работи.

Другото, което Sony прави много добре още от времето на касетните Уокмени, е FM радиото. То е много чувствително и не създава проблеми при слушане на по-отдалечените радиостанции. Интерфейсът на радиото също е стилен и много удобен за използване.

Система

Хардуерната платформа на Sony Xperia Z е базирана на мощната система-на-чип Qualcomm APQ8064 (Snapdragon S4 Pro) с 4-ядрен процесор Krait (ARMv7), работещ на честота 1,5 GHz. За обработката на графиката отговаря ускорителят Adreno 320. Смартфонът е снабден с 2 GB оперативна и 16 GB вградена памет, от която за потребителя са достъпни около 11 GB. Паметта може да бъде увеличена с microSD карта с обем до 32 GB.

Основното предизвикателство пред системата разбира се е Full HD дисплеят, който изисква сериозни хардуерни ресурси. Системата обаче работи плавно, без насичане, както при прелистване на екрана и документите, така и при обработката на визуалните ефекти на интерейса и при възпроизвеждане на филми. В Skype видеоразговорите също се провеждат  без проблеми. Резултати от синтетични тестове няма да привеждам – ентусиастите, за които те са важни могат да си ги прочетат в интернет. За мен е важно как работи смартфонът в задачите, които са ми необходими, а дали показва няколко стотин точки повече или по-малко в сравнение с конкурентните модели не е от особено значение.

При тази мощна система, вероятно ще кажете, че устройството няма да може да работи много дълго време в автономен режим. Така е, мобилните устройства стават все по-мощни, а батериите си остават все същите. Ако трябва да перифразирам една максима, „всичко се бои от времето, а времето се бои от батериите“.

Да си дойдем на думата, Xperia Z работи приблизително 9 часа при четене и интернет, 6 часа при възпроизвеждане на видео и 2-3 часа при по-тежки игри. Тоест, в рамките на работното време ще можете да ползвате активно смартфона, но всеки ден ще трябва да го зареждате. Иначе ако не се прави нищо с него ще изкара няколко дни, но ние не си купуваме мобилните устройства за това. Батерията не може да бъде сменена в домашни условия, което е разбираемо предвид херметичния корпус на устройството. Но когато жизненият й цикъл приключи, ще трябва да потърсите сервиз, за да я смените.

И още нещо интересно – отдясно отстрани на дисплея са разположени два позлатени контакта. Те са предназначени за зареждане на смартфона от специална поставка, която не влиза в комплекта на устройството. Поставката може да се използва и за удобно гледане на видео.

Впрочем, в смартфона е вградена функцията STAMINA, която забранява мобилните данни и спира стартираните приложения при изключен екран, като по този начин пести енергия. STAMINA не изключва мобилната връзка и плейъра. Енергия можете да спестите и ако изключвате Wi-Fi и GPS, когато не са ви необходими, както и да намалите яркостта на дисплея. Камерата също харчи много ток.

Sony Xperia Z работи под управлението на операционната система Android 4.1.2. Компанията обаче обещава в скоро време да я обнови до Android 4.2. В смартфона е използван фирмен  интерфейс на Sony, но общо взето вградените приложения са стандартни, включително и традиционните приложения на компанията. Интерфейсът е приятен, удобен и в него съвсем лесно ще се ориентирате. Стандартният браузър в  Xperia Z е Google Chrome, по желание може те да го смените с друг. В системата е инсталиран и мобилен антивирус McAfree Security.

Като цяло смартфонът работи много бързо и стабилно, макар че би било интересно да разбера какво ще се случи ако забие по някаква причина. Нали батерията не може да се вади, следователно няма как да се рестартира. Освен това, корпусът забележимо се нагрява, което при 4-ядрен процесор с честота 1,5 GHz не е учудващо.

Комуникации

Sony Xperia Z работи в мобилните мрежи от всички поколения, включително LTE. Смартфонът поддържа Wi-Fi 802.11a/b/g/n (2,4 и 5 GHz), Bluetooth 4.0, NFC, както и технологиите DLNA, MHL и OTG. Освен това, устройството може да работи с обикновена USB флашка, включена със съответния кабел.

GPS приемникът работи безупречно. В смартфона е инсталирано по подразбиране приложението Google Maps, но при желание можете да използвате и друг навигационен софтуер.

Крайна оценка за Sony Xperia Z

Ще бъда съвсем лаконичен – стилен, мощен и защитен. Чудесно устройство за използване при всякакви условия. Смартфонът се предлага и от трите наши оператора с договор и съответния тарифен план.

Плюсове

– Стилен дизайн

– Защита срещу прах и вода

– Full HD дисплей

– 13 Мп камера с бърз автофокус

– Отличен звук

– Мощен хардуер

Минуси

– Не са забелязани съществени минуси

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *