Sony подготвя безжична революция

Sony предлага решение, което да направи ненужни всички интерфейсни кабели за връзка към мобилни телефони, цифрови фотоапарати и всякакви други мобилни джаджи, които до този момент използваха USB или Bluetooth връзка за синхронизация и обмен на данни.

Проблемът на Bluetooth е, че е прекалено бавен, което го прави крайно неподходящ за прехвърляне на файлове с общ размер над 10-20 MB. От друга страна, USB връзката има характерния недостатък на всички кабелни интерфейси – ако случайно не разполагате под ръка с подходящия кабел (а в реалния живот това се случва твърде често), прехвърлянето на файлове не може да се осъществи.

Като идеалното решение на този проблем се очертава разработването на нов безжичен интерфейс за връзка на къси разстояния, който поддържа значително по-високи скорости на трансфер. Именно това се опитва да направи Sony чрез TransferJet. Теоретичната граница на този нов безжичен интерфейс е 560 Mbps, което го прави идеален за прехвърляне на огромни колекции от снимки, създадени с новите цифрови фотоапарати с висока резолюция или за синхронизиране на мултимедийните библиотеки на MP3 плейъри или музикални телефони.

На практика тази скорост ще бъде малко по-ниска, но при тестовете на първите TransferJet чипове са постигнати скорости от около 375 Mbps, което също представлява отличен резултат. Единственото ограничение на TransferJet идва от неговия минимален обсег на действие – високите скорости се постигат единствено при съвсем близко разстояние между устройствата, от порядъка на 1,5 инча (3 сантиметра). Това означава, че за да синхронизирате мобилен телефон с лаптоп например, ще трябва да поставите телефона върху самия ноутбук, там където е инсталиран TransferJet чипа.

Новият стандарт има всички шансове да се наложи, тъй като подкрепа за него вече обявиха големите производители на цифрови фотоапарати като Canon, Nikon, Samsung, Casio, Olympus и Kodak, както и някои производители на мобилни телефони и мобилни оператори като NTT DoCoMo, Softbank Mobile, Toshiba и Sony Ericsson. Първите образци от TransferJet чипове вече са достъпни за тестове, като цената им в Япония е 1500 йени (около 17 долара). С навлизането им в масово производство обаче, цените ще паднат многократно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *