Siemens повиши чувствителността на своите детектори за компютърна томография (КТ) до безпрецедентно ниво с разработването на детектори от ново поколение.
Новите детектори Stellar могат да генерират образи с отлично качество при по-ниски дози на облъчване и 80 процента по-малка консумация на енергия.
Компютърните томографи (скенери) са оборудвани с една или две рентгенови тръби, които се въртят около пациента. Срещу всяка тръба е позициониран детектор. Костите и телесните тъкани пропускат рентгеновите лъчи в различна степен. Детекторите регистрират рентгеновите лъчи и ги преобразуват в цифрови сигнали и образи.
Скенер, оборудван със Stellar детектор, като например SOMATOM Definition Flash, може да направи пълно сканиране на сърцето за по-малко от една трета от секундата и то с резолюция от 0,30 милиметра. Излагането на радиация е редуцирано в значителна степен.
Благодарение на по-бързото сканиране, пациентите могат да бъдат прегледани, без да се налага да приемат бета-блокери за понижаване на сърдечния ритъм.
Хората с наднормено тегло също могат да бъдат прегледани по-лесно, защото детекторите осигуряват добри образи, дори ако рентгеновите сигнали са значително отслабени от дебели слоеве мастна тъкан. Същото важи и за изследвания, при които ниската доза на радиация е от критично значение като тези при деца и бременни жени.
Ключът към постигането на такова високо ниво на чувствителност е изцяло новата сензорна технология. КТ детекторът съдържа сцинтилаторни кристали, които първо преобразуват входящите рентгенови лъчи във видима светлина. Фотодиоди след това преобразуват светлината в аналогов електрически сигнал, който впоследствие се дигитализира.
Заедно с глобалното изследователско подразделение „Корпоративни технологии“ на Siemens и производителя на микрочипове AMS, сектор „Здравеопазване“ на Siemens разработи чип с нова интегрална схема, както и фотодиоди и аналогово-цифрови преобразуватели.