Днес в Betahaus, София, се проведе официалният финал на образователната кампания на Samsung Electronics – Trends of Tomorrow, част от глобалната платформа Hope for Youth (Надежда за младите).
Шестте най-добри екипа, които се класираха до последната фаза на проекта, представиха своите проекти пред жури, което определи победителите.
На първо място журито класира Христо Златанов, Кристина Илиева и Нели Деведжиева с техния проект за енергийна ефективност във високите сгради „Да ти светне лампичката”. Членовете на този отбор ще си разделят образователна стипендия в размер от 5000 евро. Освен това, те ще бъдат поканени да презентират идеята си по време на следващото издание на TEDxBG.
Второто място бе присъдено на Юлия Маркова, Никола Димов и Полена Лилянова и проекта им за национална мрежа от центрове за обучение на ученици в сферата на IT Xperience Academy. Юлия, Никола и Полена получиха стипендия на стойност 3000 евро.
На трето място са Антон Жеков, Кирил Станчев и Петър Нефтелимов за своята идея, която ще промени лечението на рака в медицината, всеки от тях получи смартфон Samsung Galaxy Note от организатора.
За да стигнат до този етап, участниците трябваше да се справят със силна конкуренция.
Тази година в инициативата на Samsung се включиха над 200 отбора от цялата страна от цялата страна. Те бяха разделени в шест основни групи, според сферата, в която са избрали да се развиват – Масови комуникации и медии, Правни и политически науки, Инженерни и IT, Изкуство и култура и Медицина и естествени науки.
До финалната фаза достигнаха 30 отбора от по трима души, които с помощта на специалисти в областите, към които са се насочили, съставиха индивидуални планове за кариерно развитие и направиха заедно проект, с който да представят блестящите си идеи в съответната област.
Менторите имаха за задача да помогнат на участниците като в процеса на работа споделяха с младежите тайните на успеха и ги напътстваха в определянето на следващите им стъпки.
За да бъде максимално полезна за децата, компанията организатор избра за ментори успешни личности, които пряко да работят с тях.
Samsung повери отговорността да помагат на участниците на Меги Димчева, Боян Бенев, Ангел Спасов, Мартин Ангелов, Христомир Йорданов, Ния Пушкарова, Марин Костов и Никола Калудов.
Важна роля по време на образователната кампания имаха и Национална мрежа за децата и TEDxBG.
„Trends of Tomorrow е една от най-важните корпоративни социални програми на Samsung. Със своите усилия всички участници помогнаха тя да се случи и днес ние сме горди, че взехме решението да я стартираме в България за втора поредна година. Много съм щастлива да видя, че Trends of Tomorrow тук отговаря на всички основни ценности на нашата компания – ентусиазъм, креативност и желание винаги да постигаме резултати, които надхвърлят очакванията.”, заяви Михаела Станою, Маркетинг мениджър на Samsung Electronics за Румъния и България.
Почетни гости на събитието бяха Гергана Паси – дигитален шампион на България за 2012г. и Евелина Христова – консултант на Министъра на Образованието и Науките Сергей Игнатов.
Подробности за българските финалисти в Trends of Tomorrow 2012
– (Изкуство и култура) Проект за положителна промяна в света на изкуството и културата – „Като в приказките” на Вера Минчева,Габриела Петрова и Мирела Костадинова. Идеята на авторите е изграждане на „кътчета” в градската среда, които да ни пренасят в света на приказките. Освен това Вера, Габриела и Мирела предлагат създаването на „Спирки за четящи” около социални институции като поликлиники, училища и детски градини, на които хората да могат да се потопят в света на литературата докато чакат градския транспорт.
– (IT) В този проект Юлия Маркова, Никола Димов и Полена Лилянова представят своята „блестяща идея, която ще промени IT и инженерните науки” Xperience Academy. Тя се състои в създаване на национална мрежа от центрове за обучение на ученици в сферата на IT.
– (IT) Да ти светне лампичката – Един проект за енергийната ефективност във високите сгради, изготвен от Христо Златанов, Кристина Илиева и Нели Деведжиева. Тяхната идея е производството на електрическа енергия чрез канализационната вода и т. нар. канализационен енергопреобразувател във високите сгради, с които са пълни българските градове.
– (IT) Приложение на IT с цел служба на обществото – WorkIT на Кристиан Щърков, Ивелин Денев и Румен Стоянов. Според тях WorkIT би могъл да обединява хората и да ги кара сами да повишават стандарта си на живот. Идеята е там да се създават доброволчески проекти за помощ, в които всеки да може да вземе участие – било то със средства или физически труд.
– (Изкуство и култура) Проект – Телевизионен канал „Светът на младите” на Детелина Евтимова, Лорейн Кирилова и Магдалена Плачкова. Авторите на този проект искат да създадат полезен телевизионен канал, който да бъде насочен изцяло към младата публика. Според тях една такава медия би била коректив за останалите, защото в нея младите хора ще обсъждат сами своите проблеми, амбиции, идеи и по този начин ще разкрият ясно вижданията си за обществото, страната и света.
– (Медицина и естествени науки) Идея, която ще промени лечението на рака в медицината на Антон Жеков, Кирил Станчев и Петър Нефтелимов. Тримата възпитаници на ПМГ,,Васил Друмев’’, гр. Велико Търново, са разработили предложение, което се основава на съществуващите практики в лечението на това заболяване, но неутрализира или намалява неблагоприятните странични ефекти от тях и повишава шансовете за успех.
Повече за програмата Trends of Tomorrow
Samsung Electronics провежда програмата за кариерно ориентиране на ученици Trends of Tomorrow, част от глобалната платформа Hope for Youth (Надежда за младите) за втора поредна година.
Кампанията има за цел да насърчи развитието на младите хора в България, да помогне в избора им на кариерно развитие и да улесни първите им стъпки в желаната от тях професия.
Тази година мобилният екип на Samsung посети 6 училища в София и по 2 в градовете Пловдив и Варна.
Учебните заведения бяха специално подбрани, заради разнообразните си профили на обучение. Така, представителите на корейската компания и експерти от Национална мрежа за децата успяха да се срещнат с над 800 ученици в 11 клас с най-различни интереси и да им помогнат в ориентирането за подходяща професионална посока.
Младите хора имаха възможност да открият професионалните сфери, в които могат да намерят призванието си с помощта на тест за кариерно ориентиране, изготвен от експерти от Национална мрежа за децата. Тестът изследва нагласите и определя водещите характеристики на личността.
Онлайн кампанията достигна до над 13000 младежи.