Чатботът с изкуствен интелект на Meta скоро ще започне да се позовава на репортажи на Reuters, докато отговаря на запитвания, свързани с новини. Двете компании са сключили многогодишна сделка, която ще позволи на Meta да използва съдържанието на медията за отговорите на своите чатботове.
Сделката е първата по рода си за Meta в ерата на новинарските агенции, които се съгласяват да предоставят съдържанието си на компаниите за изкуствен интелект. „Чрез партньорството на Meta с Reuters Meta AI може да отговаря на въпроси, свързани с новини, с резюмета и връзки към съдържание на Reuters“, заяви говорителят на Meta Джейми Радис в имейл.
Reuters ще получи компенсация за съдържанието си, което се появява в чатбота на Meta AI, който е достъпен чрез Facebook, Instagram, WhatsApp и Messenger, а връзките към историите на Reuters ще започнат да се появяват за потребителите в САЩ в петък.
През последната година новинарски организации, включително The Atlantic, The Wall Street Journal и групата Dotdash Meredith, подписаха лицензионни споразумения с OpenAI. В другия край на спектъра е The New York Times, който води скъпа съдебна битка срещу OpenAI и Microsoft, в която твърди, че технологичните компании са нарушили авторските му права, когато са създали своите модели на изкуствен интелект.
Осланянето на Meta на новини и актуални събития в рамките на нейния чатбот с изкуствен интелект е забележително, като се има предвид нейната противоположна позиция срещу такова съдържание в Threads.
Въпреки че сега Meta изглежда е готова да плаща за новинарско съдържание, тя едновременно с това се бори и срещу закони, които биха изисквали компенсиране на издателите на новини за тяхното съдържание в социалните медии.