Аматьорите фотографи очакват камерата сама да избере всички параметри, така че да направи възможно най-добрата снимка. Запалените любители и професионалисти пък искат да контролират всички настройки, които могат да повлияят на характера на изображението. Huawei P9 разполага с PRO режим, който позволява на потребителите сами да коригират експозицията, да променят ISO и черно-белия баланс.
Благодарение на двете камери, които едновременно запечатват цветни и монохромни кадри, Huawei P9 прави отлични снимки с автоматични настройки. Да не забравяме обаче, че автоматичният режим не може напълно да „разбере“ желанията на снимащия. Затова Huawei P9 предлага PRO режим с ръчни настройки на експонацията. По този начин изображенията от флагмана на Huawei са точно такива, каквито авторът иска да бъдат.
PRO режим
Преминаването към PRO режим става чрез едно докосване в долната част на екрана. С него се променя не само основният екран на менюто на камерата, но и менюто за настройки. Потребителят има достъп до няколко ръчни настройки:
• Три режима за измерване на светлината – сензор, центриране и точково измерване. Последната функция може да бъде много полезна при снимки с висок контраст и когато фотографът цели да акцентира на точно определена част от кадъра – най-ярката, например.
• Светлочувствителност/ ISO – с възможност за автоматичен или ръчен избор между 50-3200 ISO. Изборът на ниско ISO, въпреки че изисква по-добра осветеност, може силно да подобри качеството на изображението. Особено ако фотографът може да стабилизира смартфона и да направи снимка с по-дълга експонация.
• Скорост – с възможност за ръчен или автоматичен избор между 1/4000 до 30 секунди. Чрез скоростта на затвора имате контрол върху това как ще изглеждат движенията в рамките на кадъра. Например, една и съща снимка на път с преминаващи коли, заснета на 1/1000 или на 1/10 скорост на затвора изглежда коренно различно. При първия случай ниската скорост ще „замрази“ колите и снимката ще изглежда статична, докато при втория – колите ще изглеждат по-размазани, което придава значителна динамика.
• Компенсация на експозицията – в рамките на +/- 4 EV, в стъпки от 1/3 EV. Компенсацията на експозицията се отнася доколко светла или тъмна е снимката, която търсим. В повечето случаи смартфонът сам може да се погрижи за определяне нужната светлина, но при специфични изображения ръчните настройки са от помощ. Добър пример са снимките, направени в слънчев зимен ден. Независимо че по-голяма част от кадъра е снежнобяла, камерата автоматично потъмнява образа, което влияе на снега и той изглежда сивкав. Благодарение на компенсацията на експонацията е много по-лесно да „върнем“ кадъра към цветовата схема от истинския живот.
Снимащият може и да блокира експозицията при задържане на иконката с надпис EV в менюто на PRO режима на P9. Това е едно от най-добрите решения, ако искаме да сменим ракурса при настоящите фиксирани настройки за експонация.
• Фокус – единичен автоматичен, продължителен автоматичен или ръчен. Подобно на експозиционната компенсация, натискайки малко по-дълго време иконката за избор ще се „заключат“ настоящите настройки за фокус, а експозицията и фокуса могат да се „заключат“ и едновременно.
• Баланс на бялото – автоматичен, за облачно време, за слънчево време, както и за светлината от флуоресцентна или волфрамова крушка. Фотографът може самостоятелно да избере цветната температура между 2800 и 7000 К.
RAW формат
PRO режимът на Huawei P9 дава възможност не само да контролирате изцяло определени настройки, но и достъп до RAW формат. В този случай, освен обикновените JPEG изображения, смартфонът записва и универсалните DNG файлове. Те не са компресирани и затова заемат малко повече място, но за сметка на това дават опция за цялостното обработване в професионален графичен софтуер. RAW форматът може да се включи от менюто за настройки. В горния ляв ъгъл на екрана излиза иконка, която информира, че Huawei P9 снима в RAW формат.