Ръководството на Hewlett-Packard разглежда възможността да продаде своето подразделение за разработка на мобилната операционна система webOS, съобщава агенция Reuters като се позовава на свои източници. Юридически консултант в тази продажба ще е Bank of America Merrill Lynch.
Сделката може да донесе на НР стотици милиони долари, но по-скоро по-малко от $1,2 млрд., които компанията плати за покупката на Palm през юли 2010 г. Според източниците на Reuters, интерес към покупката на webOS, която впрочем съдържа редица патенти, проявяват няколко IT компании. Сред тях се споменава и Oracle.
Напомняме, че платформата webOS, в основата на която лежи Linux, беше разработена през 2009 г. за бъдещите мобилни устройства на Palm, а през същата година се появи и първият смартфон, работещ под нейно управление – Palm Pre.
През 2010 г. Hewlett-Packard обяви, че купува Palm заедно с webOS, като разчиташе да използва тази OS в смартфони, таблети и персонални компютри.
През август 2010 г, компанията напусна тогавашният изпълнителен директор на HP Марк Хърд, мястото на който беше заето от Лео Апотекър. След като пое кормилото, Апотекър обяви, че смята да превърне компанията в доставчик на корпоративни услуги. Новата стратегия подразбираше отказ от понататъшната разработка на смартфони, таблети и webOS.
Избраната от Апотекър посока не намери поддръжници в управителния съвет на компанията, който го уволни и назначи на негово място Мег Уитмън. Първата работа на дамата беше да отмени решението на нейния предшественик за продажба на компютърния бизнес. В същото време, окончателно решение за webOS не беше взето. Този бизнес както и преди е във висящо състояние и слуховете за неговата продажба са съвсем реални.
Покупката на webOS може да стане ответна стъпка на Oracle по отношение на покупката на Motorola Mobility от Google. Повечето експерти са на мнение, че сделката на Google е опит да се защити Android от „патентните тролове“. Работата е там, че заедно с останалите активи на Motorola, към Интернет гиганта преминават и около 17 000 патента и още 7500 патентни заявки. В същото време, именно Oracle играе ролята на най-силния агресор, искайки от Google милиарди долари за използване на принадлежащата му технология Java в Android. Тези спорове все още нямат своето решение.