Група изследователи от Лабораторията за реактивно движение (NASA Jet Propulsion Laboratory) са уточнили количеството потенциално опасни астероиди в околностите на Земята. Ще уточним, че към потенциално опасните астероиди (Potentially hazardous asteroids, PHA) се отнасят небесните тела, сближаващи се с нашата планета на разстояние под 8 млн километра, достатъчно големи, за да не изгорят в атмосферата и можещи да предизвикат катастрофа по-голяма от регионален мащаб.
В хода на изследването учените са изучили характеристиките на стотици PHA, като след това са екстраполирали получените данни върху цялата популация обекти. Изяснило се е, че в групата от 100 до 1000 метра могат да съществуват 4700 потенциално опасни астероида, плюс минус 1500. При това, към момента астрономите разполагат с данни само за 20-30% от небесните тела в тази група. Числеността на PHA с диаметър над километър е значително по-малка – според учените около 160, но 90% от тях все още не са открити.
Специалистите отбелязват, че повечето астероиди се намират на орбити, близки до плоскостта на орбитата на Земята. Тоест, наред с достатъчно голямата степен на опасност от сблъсък, тези небесни тела обикалят “на една ръка разстояние от нас” и организирането на експедиция до подобен астероид няма да струва скъпо.