MIT разработва компактен термоядрен реактор

Управляемият термоядрен синтез често е спряган като замяна на класическите атомни централи и даже на изкопаемите горива. Независимо от редицата сериозни успехи в тази област обаче, прототип на подобен реактор все още не е демонстриран. Строителството на първия международен термоядрен реактор ITER  се намира на начален стадий, подобен реактор се разработва и от Lockheed Martin, а сега такъв създават и в Масачузетския технологичен институт (MIT).

В основата на разработката на MIT са заложени нови свръхпроводими материали (rare-earth barium copper oxide, REBCO) позволяващи да се постигне по-голяма плътност на магнитното поле, което е много важно за удържане на плазмата. Благодарение на тези материали реакторът може да бъде направен по-компактен, отколкото съществуващите проекти – двойно по-малък от ITER и на по-ниска цена.

За разлика от компютърните игри, “на живо” плазмата не изглежда толкова впечатляващо. Друго ключово нововъведение в новия проект за термоядрен реактор, е използването на течни бланкети вместо традиционните твърди, които са основните “консумативи” в съвременните токамак, тъй като поемат главния неутронен поток и го превръщат в топлина. Течността значително по-лесно се заменя, в сравнение с масивните берилиеви касети в меден корпус с тегло около 5 тона, които ще се използват в ITER.

Един от водещите изследователите, работещи над проекта, Брендън Сорбом твърди, че ефективността на новия реактор е около 3 към 1, но според него конструкцията може да бъде оптимизирана и в бъдеще да се постигне съотношение на изработваната към влаганата енергия 6:1.

One thought on “MIT разработва компактен термоядрен реактор

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *