Microsoft Lumia 535 – първото устройство, появило се на пазара с тази марка

Смартфонът, който предстои да разгледаме е първото устройство, появило се на пазара с марка Microsoft. От една страна много хора може би очакваха, че компанията ще използва възможността да подчертае чрез този свой модел своите силни страни, нещо необикновено. Пред нас обаче стои един класически образец на устройство, което в ще стане основно за Windows Phone – бюджетен смартфон на ниска цена.

Дизайн, размери, елементи за управление

Традиционно за серията Lumia устройството е достъпно в ярък цвят на корпуса-оранжев, зелен, син, бял и сив. Освен това в комплект с модела се предлага и панел в черен цвят за всеки ден. Lumia 535 има ярък, лъскъв корпус, направен от качествена пластмаса. Определено може да се каже, че това е апарат за младежи. Размерите му са 140.2х72.4х8.8 мм. при тегло 146 гр. удобен е за държане в ръка и лесно се побира в джоба на дехата.

В горната част на корпуса се намира мястото за включване на слушалки, а в долната- microUSB интерфейс. В дясната странична част е разположен бутонът за включване/изключване, както и за регулиране на силата на звука. На корпуса има и лепенка, която показва как правилно апаратът може да се отвори. Във вътрешната част е батерията, както и двата слота за microSIM карта, а също и слотът за карта памет. Качеството на материалите, от които е направен моделът е отлично.

Дисплей

Смартфонът на Microsoft има 5-инчов дисплей с разделителна способност 540х960 пиксела, IPS матрица. Качеството на матрицата е напълно достатъчно за такъв вид устройства. Екранът има покритие Corning Gorilla Glass 3, а първото впечатление от докосването му е, че на него има олеофобно покритие. На слънце информацията, изобразена на екрана, остава читаема, което не е нещо удивително за този вид матрици. В апарата има сензор за приближение, както и за светлина. За съжаление регулирането на яркостта е само в три степени-ниска, средна и висока.

Батерия

Батерията на модела е 1905 мАч и според заявление на производителя осигурява до 11 часа разговор в 2G, 13 часа в 3G, а в режим на очакване-до 14 дни. Със смартфона може да се слуша музика до 78 часа, да се гледа видео-6.5 часа и да се използва интензивно интернет чрез Wi-Fi-до 8.5 часа. При активно използване апаратът ще работи около един ден. Ако на потребителя му е нужен модел за провеждане на разговори и текстови съобщения, то този е подходящ. Самата батерия се зарежда за около 2 часа.

Обемът на вградената памет е 8 GB, от която свободни са около 4 GB. Поддържа се и карта памет с обем до 128 GB. В облачната услуга OneDrive потребителят получава 15 GB място. Обемът на оперативната памет е 1 GB, което е напълно достатъчни за повечето приложения и игри, които съществуват днес за Windows Phone.

Устройството функционира с чипсет Qualcomm Snapdragon 200, като четириядреният процесор е с тактова честота до 1.2 GHz за всяко ядро.

Комуникационни възможности.

Поддържа се Wi-Fi 802.11 b/g/n, USB 2.0, Bluetooth 4.0-пълен списък от стандартните профили, WCDMA – 900/2100 Mhz.

Камера

Камерата на устройството е 5-мегапикселова, като в наличие е и светодиодна светвица. Тя е стандартна. Потребите могат да се възползват и от фронтална 5-мегапикселова камера, която обаче не предлага кой знае какво качество. Поддържа се и приложението Nokia Selfie.

Операционна система

Това е поредният модел с операционна система Windows Phone 8.1. за съжаление промените, в сравнение с версията 8.0 са доста малко, като те са по-скоро от козметичен характер и по никакъв начин не се отразяват върху функционирането на смартфона. Касае се за работа над дефекти.

Има обновления, свързани с GDR1, поправена е грешката в Network Time Protocol, както и самото оформление на папките на екрана, между които вече потребителят може да се движи по-плавно и лесно.

За текстовите съобщения се е появила възмоцност да се отделят определени съобщения от даден абонат, ккто и преместването им. Същото може да се направи в списъка с контакти и последните повиквания.

Приложението Battery Saver може да се постави като иконка на основния екран. И най-главното-тази иконка вече показва актуалния заряд на батерията.

Гласовият асистент Cortana, в новата версия на операционната система, може да се активира с глас, а не задължително да се натиска определен бутон.

От гледна точка на качеството на предаване на звука по време на работа този модел е едно доста добро решение. Тойще бъде подходящ за потребители, които държат на качеството на работата и на възможността да използват телефона си и за забавление.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *